Motiv ale pachatel přece jen měl. Zkoušel, zda dokáže s autem vyjet po zámeckých schodech nahoru. Náhodní svědci v okolí zámku zahlédli skupinu podezřelých osob.

„Viděli jsme tam několik lidí se dvěma osobními auty a s jedním terénním," vzpomínali očití svědci na podezřelé motoristy, které zahlédli v nedělní odpoledne před zámkem. Asi si šli obhlédnout zámecké schody před šíleným záměrem, který si naplánovali.

Našlo se několik indicií, podle kterých byly vyražené zámecké dveře důsledkem testování jízdních vlastností auta. „Nejspíš chtěli vyjet zámecké schody, což se jim také podařilo. Nahoře už ale nestihli zabrzdit a přistáli přímo ve dveřích. Doufám, že si řidič aspoň pořádně namlátil pusu.

Myslíme si, že to byl někdo z Polska, protože tam zůstal úlomek ze spodní části rámu na SPZ, na kterém bylo napsáno, že auto bylo zakoupeno v nějakém autobazaru v polských Hlubčicích," řekl Deníku v lednu naštvaný kastelán Jaroslav Hrubý.

Dveře s bytelnou konstrukcí byly poškozeny neopravitelně, takže finanční škody jsou vysoké. Než se podařilo vyrobit pro zámek nové atypické dveře, muselo být do vchodu namontováno provizorní zajištění poškozených dveří.

Od středy, kdy byly nové zámecké dveře usazeny na své místo, je linhartovský zámek zase jako nový.