Expozice Poštovního muzea už k linhartovskému zámku patří stejně samozřejmě, jako keramické figurky Jana Kutálka. Tentokrát pošťáci představí Adolfa Borna jako tvůrce poštovních známek. Odkaz výtvarníka a sochaře Jana Kutálka představila Dana Kutálková.

„Loni uběhlo sto let, co se děda narodil. Respektive můj tchán, kterému jsme říkali děda. V Praze se k tomu uskutečnila úspěšná výstava a právě z ní jsme sem poslali další díla. Kastelán Jarda Hrubý kolem nich pořád chodil a říkal: Toho pajduláka jsme ještě v Linhartovech neměli. Nakonec si to odvezl všechno i s vitrínami. Jsem zvědavá, jestli ty nové figurky v expozici Jana Kutálka najdete. Jsem vděčná kastelánovi, že ty figurky nemusím mít doma v krabicích. Je v nich spousta dobré nálady, pohody a laskavosti, která by měla sálat na lidi,“ představila novinky Dana Kutálková.

Milovníci traktorů veteránů si dali sraz ve Slezských Rudolticích před zámkem a pak vyrazili na spanilou jízdu do Bohušova.
Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

Mezi letošními kolekcemi sberatelů můžeme obdivovat například autíčka Petra Kocourka z Krnova. „S Jardou Hrubým se znám přes padesát let, od základní školy. Beru ho jako úžasného, jen trochu ukecaného člověka. Když se náhodou dozvěděl, že vlastním sbírku modelů aut, během dvou dnů jsme byli domluvení. Pro srovnání naší vládě to trvá půl roku a ještě se nedomluvili,“ prozradil Petr Kocourek, který si první model autíčka pořídil v roce 1967 a od té doby jich nasbíral na dva tisíce.

„Už jsem tady vystavoval ferari a závodní auta. Letos slavíme sto let Československa, tak jsem se zaměřil na české vozy. Další část výstavy jsou vozy Porsche od historie po běžnou produkci,“ doplnil Kocourek. „Já poznám každé auto na světě, ale jen jeho barvu,“ pochlubil se Jaroslav Hrubý. Jeho pravá ruka Miluše Kaletová připomenula, že zámek chce ukázat, že sběratelsví je v našem regionu nevyčerpatelná studnice.

„Paní Juráňová nám už představila reklamní tužky, zápalkové nálepky nebo poštovní známky. To jsme ještě netušli, že sbírali také její maminka a tatínek. Máme tu celé sběratelské rodiny,“ uvedla Kaletová pozvánku na kolekce porcelánu, miniaturních likérových lahviček, modelů hradů a zámků, sbírky sov, slonů, retro hraček, karaf, zvonečků i náprstků.

Nejstylovější oblečení na vernisáž zvolili malířka Růžena Urbanová a krnovský fotograf Jiří Sebera. Nechyběli ani polští fotografové, kteří mezi expozicemi v linhartovském zámku už mají své pevné místo.

V Bruntále proběhly třídenní oslav Dny města Bruntálu.
OBRAZEM: Dny města Bruntálu připomněly 805. výročí