„Potápěč dosahuje výšky čtyř metrů a bude tvořit základ nové expozice pro rok 2016. Chceme zaujmout hlavně nejmenší návštěvníky zámku Linhartovy, což se nám, jak věřím, podaří," těší se Jaroslav Hrubý, který je na zámku Linhartovy kastelánem a ve Městě Albrechticích vede výtvarnou dílnu na základní škole.

Jeho výtvarný kroužek pravidelně každý týden navštěvují děti ve věku od sedmi do třinácti let. Nové exponáty se připravují už od listopadu, největší kus práce ale zvládlo patnáct dětí v čase svého volna o jarních prázdninách. Práce na obří postavě potápěče dala všem pořádně zabrat.

Jaroslav Hrubý každodenně před příchodem dětí musel zajistit přípravné práce na zafixování hrubé stavby skeletu a připravit lepidlo a papír pro nanášení dalších a dalších vrstev určujících tvar potápěče.

„Nedávno děti neudržely na uzdě svoji zvědavost a umožnily zatím ještě ne zcela dokončenému potápěči krátkou lednovou procházku před školou," usmívá se učitel, který mladé výtvarníky motivuje a vede ke zvládání různých výtvarných technik, v současnosti to jsou právě prostorové práce z papíru, kromě potápěče se vytvářely drobnější výtvory bájná ryba a figurky Igráčků.

Vše se musí stihnout tak, aby dětská expozice pod názvem „Podmořský svět" mohla být instalována nejpozději do konce letošního dubna. „V nadcházející jedenácté turistické sezóně zámku Linhartovy se mají všichni na co těšit," uzavřel kastelán.

Gabriela Mathiasová