Dívčí Hrad Zámek Dívčí Hrad byl původně majetkem Suverénního řádu maltézských rytířů, ale po válce ho na základě konfiskací převzalo Ministerstvo zdravotnictví a zřídilo zde sklady materiálu pro krizové situace.

V roce 2008 se za ministra zdravotnictví Tomáše Julínka odehrál chaotický pokus prodat historické památky zámky Dívčí Hrad, Brantice a Slezské Rudoltice v jednom balíku společně s desítkami bezvýznamných objektů firmě Terabet se sídlem v daňovém ráji na Kypru.

Julínkův krok sklidil kritiku ze všech stran. Protože maltézští rytíři neprojevili zájem o restituci zámku Dívčí Hrad na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, pokusy o privatizaci formou prodeje pokračovaly.

Jen od roku 2015 se organizace prodeje místo Ministerstva zdravotnictví ujal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten začal zámek nabízet za minimální cenu 5,1 milionu korun, ale po čtyřech neúspěšných pokusech ji snížil až na 3,3 milionu.

Až nyní na pátý pokus přišla dobrá zpráva: snížení minimální kupní ceny konečně přilákalo vážné zájemce a zámek Dívčí Hrad se podařilo prodat. Zvítězila nabídka ve výši 5 010 000 korun.

„Jsem ráda, že se nám pro Dívčí Hrad podařilo najít nového vlastníka, protože žádná státní instituce zájem neprojevila. Věřím, že nový vlastník tuto památku zrekonstruuje a vdechne jí nový život. Opět se ukázalo, že nově zavedený způsob prodeje nepotřebného majetku, a to výběrové řízení s aukcí, je nejen transparentní, ale i výrazně zvyšuje příjmy do státního rozpočtu, v tomto případě o téměř 40 procent,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

V posledním kole minimální kupní cena byla 3,3 milionu korun. Ze sedmi písemných nabídek ta nejvyšší dosáhla 3,6 milionu korun. V následné aukci padlo celkem 22 příhozů, až se konečná cena vyšplhala na 5 010 000 korun.

Podle informací ČTK se novým majitelem zámku stane pražská společnost Sky&Limited.

Kupní smlouva už čeká jen na podpis vítěze a na schválení Ministerstvem kultury, protože zámecký areál o rozloze šest tisíc metrů čtverečných je veden jako kulturní památka. Tvoří ho kromě samotného zámku také park s pozůstatky dvou kašen, kamenný most, kamenná zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a budova s bytem správce.