Sala terrena je reprezentativní přízemní sál zakomponovaný do barokní zahrady, kde si šlechta užívala koncerty a opulentní svačinky. Tato atmosféra dokonalé krásy a okázalosti při slavnostním představení revitalizovaného parku měla také hudební složku, když přímo v zámeckých zahradách koncertovalo dámské smyčcové kvarteto.

Zámek láká i zahraničí turisty

Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje. Revitalizace parku a oživení zámeckého areálu byly spolufinancovány z evropských a státních zdrojů. Bylo zde proinvestováno téměř 29 milionů korun.

„Zámek Bruntál byl před necelými dvaceti lety zařazen na seznam národních kulturních památek. Jsem proto rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou salu terrenu,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo při slavnostním předání zámeckého parku do užívání veřejnosti.

Červenec 2021: Pradědova galerie u Halouzků leží v Jiříkově, kousek od hranice mezi Olomouckým a Moravskoslezským krajem.
Do Pradědovy galerie v Jiříkově míří davy. Fascinující svět stvořil rekordman

Bruntálský zámek i zámecký park patří mezi památky, které jsou atraktivní nejen pro české návštěvníky, ale i ze zahraničí. Turisté ocení ideální stav zpevněných ploch, hradebních stěn i oplocení i přístupnou baštu se schodištěm. Park má nový mobiliář, úžasné lavičky, novou zeleň a také romantické jezírko. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi nebo rodiny s kočárky.

Čtyři sochaři představili svá díla

Namísto obligátního stříhání pásky se o program otevření zámeckého parku postarali účastníci mezinárodního sochařského sympozia.

Čtyři finalisté soutěže byli vyzváni, aby pro bruntálský zámek vytvořili abstraktní sochy z umělého kamene. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých návrhů, která schválila porota. Představení soch a jejich autorů bylo součástí slavnostního otevření revitalizovaného parku.

Zámecký park ve Slezských Rudolticích, společná akce chovatelů a teraristů, 31. července 2021.
Had není slizký. Zvířátka bavila na výstavě u zámku ve Slezských Rudolticích

Partnerem projektu je Žilinský samosprávny kraj, takže podobným způsobem mohly evropské dotace památkám také na Slovensku.

„Je to důležitý krok ke zvýšení dostupnosti našich kulturních památek, proto bychom naše české přátele rádi na podzim pozvali na Slávnostní otevření Kysucké galerie v Oščadnici,“ uzavřel podpredseda Žilinského samosprávneho kraje Peter Dobeš.