Teoretické poznatky o rostlinách z hodin přírodopisu si třeťáci z Města Albrechtic už několikrát vyzkoušeli v praxi. Počátkem jara vysévali obilí, podruhé v dílnách zemědělského učiliště sázeli do květináče muškáty pro maminku k svátku.

Do třetice se společně s druháky vydali pomáhat při zvelebování zámeckého parku. Zámek ve Městě Albrechticích dnes už slouží jako bytový dům. Bydlí v něm také Alena Křištofová a Antonín Šiška, kteří pořádají v zámecké zahradě aktivity pro veřejnost.

Protože dříve k zámku patřilo i zahradnictví s okrasnými rostlinami i zeleninou, rozhodli se na tuto tradici navázat.

Alena Křištofová dětem osvětlila rozdíl mezi sázením a vyséváním rostlin a ukázala jim předpěstované rostlinky i semínka. Malí pomocníci společně připravovali půdu, řádkovali, sázeli i vysévali. Při tom se dozvěděli třeba to, proč se vyplatí do záhonku zasadit také smraďocha, neboli aksamitník, který odpuzuje škůdce.

Po práci si žáci na ohništi opékali párky a pochvalovali si trdelník i domácí limonádu. Alena Křištofová jim prozradila recept na tento skvělý nápoj. Pozvala také kluky a holky na připravovaný podzimní projekt, v němž budou vyrábět zimní domečky pro broučky.