Český svaz ochránců přírody (ČSOP) a jeho partneři pozvali veřejnost na akci Tři století v zámecké zahradě. Když vyrazíme na nákup do zahradnictví, připadá nám nabídka odrůd ovoce a zeleniny docela pestrá. Neuvědomujeme si, jak je dnešní nabídka ve skutečnosti ochuzená.

ZAPOMENUTÉ ODRŮDY

„Zapomněli jsme, jak obrovská paleta odrůd tu byla v 18. a v 19. století, kdy si téměř každý něco doma pěstoval a zemědělská velkovýroba neexistovala. Mám tu katalogové listy dávného zahradnictví, nad kterými musí žasnout i ten, kdo využívá nabídku zasílatelských služeb na internetu. Není pravda, že dnes máme všechno, nač si vzpomeneme. Před sto lety měli zahradníci daleko lepší výběr. Je to následek trendu, že všechna rajčata v obchodě musí chutnat a vypadat stejně, aby se dobře prodávala,“ vysvětlila Alena Křištofová z ČSOP Město Albrechtice, když provázela návštěvníky mezi záhony, které působily poněkud divoce až chaoticky.

„Dnešní zahradníci chtějí mít ve všem pořádek, takže pěstují odděleně zeleninu, ovoce, květiny a byliny. Vrcholný pořádek je trávníček s tújemi. V přírodě ale takzvaný pořádek nenajdete,“ zdůvodnila Křištofová trochu jiný koncept zámeckého zahradničení, než na jaký jsme zvyklí.

PŘÍBĚH ČESKÉHO RAJČETE VE SVĚTĚ

Přísloví „doma není nikdo prorokem“ plně vystihuje příběh rajčete odrůdy stupické polní. Tato stará odrůda proslavila české šlechtitele po celém světě, ale doma se přestala pěstovat a upadla v zapomnění.

„Američané stupické polní milují a považují ho za jednu z nejlepších odrůd. Má vysoké výnosy a dozrává už 55 dní po výsadbě. Přesto ho u nás musíme znovu objevovat. Vzorky semen byly uložené v genobankách, ale jinak se v Česku vůbec nepěstovalo,“ představila Křištofová typický příběh jedné staré české odrůdy.

TORNÁDO PŘEVÁLCOVALO JINÉ ODRŮDY

Spoustu zajímavých rajčat vytlačila z našeho jídelníčku odrůda tornádo.

„Velkopěstitelé nejraději jeli v jediné odrůdě na jistotu. Tornádo pro ně byla vzorná odrůda, protože má všechny plody stejné. Ostatní odrůdy pro ně byly moc malé, moc velké, moc variabilní nebo je s nimi víc práce. Třeba taková stará odrůda latah je téměř ideální. Výborná chuť, vysoká odolnost i výnosy, ale má vlastnost, že se plazí po zemi. Když dozraje, celý záhon zčervená. Zahradníci se nesmířili s tím, že by měli jíst rajčata, co se válí po zemi jak dýně,“ doplnila Křištofová při komentované prohlídce zámecké zahrady plné zajímavých odrůd.

Každému návštěvníkovi ráda ukáže zapomenuté odrůdy rajčat, jako divoké rajče, dívčí prs, zelená zebra, černý princ nebo janovské, ale také fazole, dýně, papriky nebo chřest, který dosud znali jen z květinářství pod názvem asparágus.