V mnoha obcích bruntálského regionu kvůli počasí zrušili sobotní oslavy Dne dětí kvůli počasí. Nekonala se ani páteční kácení májek. Ne tak ve Vrbně pod Pradědem, kde se členové Spolku Přátelé Vrbenska rozhodli, že nemohou děti připravit o radovánky. Pozvali pro ně sehranou dvojici Klaunů z Balónkova, která dokáže během několika vteřin z nafukovacích balonků vytvarovat jakékoliv zvíře.

„Přijeli jsme z Havířova. Dopoledne jsme tvarovali balonky v Karlově Studánce u příležitosti zahájení lázeňské sezony, odpoledne jsme se snažili bavit děti ve Vrbně pod Pradědem, řekl klaun Chytrolín.

Jak se vlastně člověk naučí tvarovat z nafouklého kusu gumy překrásná zvířátka? „Naučili jsme se to v kanceláři. Ne, to jen říkám pro zasmání. Viděli jsme to u jiných, vyzkoušeli jsme to i my," uvedl klaun Bambula.

Rozveselují děti v nemocnicích

Jak oba klauni shodně tvrdí, tvarování balonků je pouze o šikovnosti a kreativitě. A přesto, že jsou klauni obvykle vnímáni jen jako baviči, vidí Klauni z Balónkova ve svém umění i hlubší poslání. Rádi zajdou zpříjemnit svými kousky pobyt dětem hospitalizovaným v nemocnici. „Jen pozor, aby si nás lidé nepletli se zdravotními klauny, to my jim jenom tak individuálně fušujeme do řemesla," podotkl klaun Chytrolín.

Rozhodně nejde o konkurenci. Zdravotní, ale i balonkoví klauni pracují na bázi neziskových organizací. Je jen dobře, že marodícím dětem pomáhá klaunů víc. „To považujeme za své poslání: rozdávat radost malým, ale také velkým. Kolikrát si řeknou o balonek i babička s dědečkem. Radost mají stejnou jako děti," dodal klaun Bambula. To, že hustě prší, klaunům nevadilo. Děti i dospělé těšili pod terasou vrbenského zámečku.

Klauni měli své napodobitele

Dvanáctiletý Jirka Strapek ani chvíli nelenil a po vzoru klaunů se pustil do tvarování nafouklých balonků. „Zatím mi to moc nejde, nikdy jsem to nedělal. Asi to chce cvik. Takže se snažím," prohlásil s rukama zapletenýma v balonku Jirka, který se přestěhoval z Vrbna pod Pradědem do Bruntálu, ale na Den dětí přijet na zámeček nezapomněl. Od klaunů se Jirkovi nejvíce líbil deštník, vypracovaný do naprosté dokonalosti.

Vrbenské děti Maruška a Tomášek Bambuškovi si nechali tvarovat Chytrolínem květinku se srdíčkem a šneka. Sourozenci byli rádi, že je tatínek na Den dětí doprovodil přes to, že počasí nebylo oslavám příliš nakloněno. „Spíše bych řekl, že stojí počasí za …, ale jsou zde děti. Na akci jsme se připravovali řadu týdnů, tak nás mrzí, že nepřišli všichni, kteří chtěli. Vytrvalé pršení hodně lidí odradilo," konstatoval František Langer ze Spolku Přátelé Vrbenska.

Účasti na oslavách nelitovala ani Tereza Kolárová, kterou doprovodila na zámeček maminka. Ze žirafy od klaunů měla velkou radost, a užívala si Dne dětí déšť nedéšť.