Možná se zákazníkům vyplatí chodit do obchodů s kalkulačkou a ještě notýskem a tužkou, aby nebyl cíleně klamán. Zkuste si někdy vypočíst cenu potravin v akcích 2+1 či 3+1 zdarma. Zpravidla se nedopočítáte, v lepším případě zjistíte, že jeden výrobek navíc není zadarmo, nanejvýš o nějakou tu korunu levnější.

Podobný příklad je z úterního odpoledne z prodejny Albert ve Vrbně pod Pradědem, kde se v akci nabízely tavené sýry. V prvním případě balení 150 g (tři balené sýry) za 28,90 korun a balení giga 200 g (čtyři sýry) za 43,50 Kč. Jen si spočtěte, kolik peněz vás stojí ta čtvrtá kostka sýra. Je to – oproti krabičce s menší gramáží – přesně 14,60 koruny. Možná je to tím nápisem „Ještě smetanovější“, kdo ví. Zdravý člověk se může svobodně rozhodnout, co nakonec koupí.

Stejnou šanci ale nemá třeba člověk nevidomý nebo s mentálním postižením. I v obchodech vznikají zbytečné bariéry pro ty, kteří se podobným praktikám zpracovatelských firem a obchodů nedokážou bránit a pak mají do kapsy ještě hlouběji než jiní. Nic na tom nezmění ani skutečnost, že se do prodejen dostanou i po nájezdové plošině, bez nutnosti překonat byť jeden jediný schod.