Pro zájemce je připravena ještě jedna podobná akce, tentokrát se podívají na farmu, kde se chovají daňci a lamy. Představení studia na Střední zemědělské škole a Obchodní akademii v Bruntále se v pátek 13. listopadu zúčastnilo neuvěřitelných dvě stě dvacet žáků devátých tříd základních škol nejen z okresu Bruntál.

Nejlépe vybavená zemědělská škola v republice?

Škola se pochlubila i s novinkami, mezi než patří například projekt Modernizace zemědělského vzdělávání pro LFA, tedy pro oblasti s méně úrodnou půdou. Z prostředků Evropské unie a Moravskoslezského kraje škola pořídila nové učebny a zemědělskou techniku téměř za šest milionů korun. Ředitel bruntálské školy a autor úspěšného projektu Ladislav Konopka neskrýval nadšení.

„Mám radost, že se nové učebny i stroje líbí. Zájem vyzkoušet nové stroje, projet se malotraktorem nebo na koníkovi byl tak velký, že jsme se dostali do více než hodinového časového skluzu. Projekt udělal z naší školy nejlépe vybavenou zemědělskou školou v České republice a bylo by škoda, kdyby o obor nebyl zájem. Zemědělství potřebuje kvalitní odborníky a ty i dobře platí, pro takové absolventy se na naší škole otevírá dobrá životní perspektiva,“ konstatoval ředitel Ladislav Konopka.

Na farmu putovali žáci z jedenadvaceti škol

Představení projektu bylo součástí zábavného dopoledne, což byla netradiční forma dne otevřených dveří, ke kterému škola svezla žáky z jednadvaceti základních škol a to nejen okresních, ale i z javornicka, jesenicka, berounska a šumperska. Po prohlédnutí školy v Bruntále děti odjely autobusy na školní farmu ve Starém Městě, kde si prohlédli zemědělskou techniku i chovaná zvířata.

„Líbí se mi škola, vybavení i učitelé a studenti, chovají se k nám moc pěkně. Učím se průměrně, mám zájem o obor obchodně podnikatelskou činnost. Prohlédla jsem si nové učebny a stroje, projela se na koni, nadchlo mně to, budu určitě uvažovat i o oboru agropodnikání“ řekla žákyně Nela Balajová ze Základní školy ze Dvorců.

Nová generace zemědělských odborníků je potřeba

Díky projektu škola vyslyšela volání zemědělské veřejnosti po zkvalitnění zemědělského vzdělávání. Agrární komora opakovaně upozorňuje na blížící se generační obměnu v zemědělství a nedostatek kvalitních pracovních sil.

„Bude nutno dostat na zemědělské obory nejdříve kvalitní žáky základních škol a tady zůstávání zemědělci škole dlužni. Nedaří se je dostat do škol, aby sami prezentovali perspektivu práce ve svých farmách. Přestože plody projektu budou sklízet zemědělci, zůstává to na nás, proto jsme se rozhodli jít obrácenou cestou. Dovezeme žáky na farmy. Koncem listopadu uspořádáme Den na farmě, populárně naučnou formou představíme žákům vybrané farmy. Záměr byl dobře přijat i řediteli základních škol a to nás v hledání dalších netradičních cest povzbuzuje,“ dodal Ladislav Konopka, který se rozhodl předat štafetu vedení, opustit ředitelský post a chystá se dobře rozjetou školu na jaře předat svému nástupci.