Celé Hošťálkovy včetně Vraclávku, Křížové a Purkartic mají sotva pět set obyvatel. Protože o víkendech do Hošťálkov prakticky žádné autobusy nejezdí, poslední neděli roku 2015 se střed obce kolem zámku zaplnil auty.

Přes tisíc výletníků toužilo známý zámek vidět také zevnitř a dozvědět se něco o jeho historii. Všichni průvodci byli vytíženi, ve špičce návštěvníci museli na nejbližší volnou prohlídku čekat téměř dvě hodiny.

Ale stálo to za to.

Vrstvy historie

V zámeckých komnatách se střídaly vrstvy z různých období naší historie. Některé zde zanechala éra feudalismu, jiné byly dokladem životního stylu rakousko-uherské a prvorepublikové aristokracie a ty nejmladší má na svědomí velkokapacitní ústav sociální péče v dobách socialismu.

Zatímco některé místnosti zdobily skvostné obrazy malíře Jana Jablonského a díla dalších významných umělců, jinde byly vykachlíkované umývárny pro mentálně postižené dámy, o které zde v letech 1962 až 2005 pečoval ústav.

Hošťálkovský zámek v posledních sto letech neprošel generální opravou, která by ho znehodnotila železobetonem, jako se to stalo mnoha srovnatelným památkám v našem regionu. Od roku 2006 patří zámek soukromému majiteli Janovi Ruszó z firmy Alki, který se v rámci svých možností snaží památku udržovat a zvelebovat.

Počítá s tím, že veřejnost bude mít příležitost k prohlídkám i v budoucnosti.

Nápor na průvodce

Mezi návštěvníky zámku nemohl chybět krnovský historik Dalibor Zlomek.

„Těšil jsem se do Hošťálkov jako malý kluk. Abych si to na zámku pořádně užil, zamluvil jsem si lístky na prohlídky ve 12, 13 i 14 hodin. Překvapilo mne ale množství lidí. Měl jsem připravenu spoustu otázek k historii, ale když jsem viděl utrápené průvodce, jak se snaží zvládnout nápor historie chtivých návštěvníků, tak jsem radši s dotazy rezignoval," popsal své dojmy z prohlídky Dalibor Zlomek, který na zámku našel malou senzaci: litinovou kopii slavné sochy antického boha vína.

.Bůh vína Bakchus

Před návštěvou zámku měl Dalibor Zlomek obavy, zda ještě existuje litinová socha antického boha Bakcha, která kdysi zdobila kašnu na nádvoří.

„K mému příjemnému překvapení se zrestaurovaná socha v plné kráse skví při vstupu do zámecké kaple. Představuje 155 kilogramů poctivé litiny, takže vzhledem k ceně železa by za ni mohl snaživý sběrač kovů utržit přes 300 korun," popsal Zlomek radostné setkání se sochou Bakcha (foto vlevo, autor Dalibor Zlomek), kterou až dosud považoval za jedinečný exemplář zhotovený pro tento zámek.

Nyní zjistil, že původním autorem sochy je světový mistr, italský sochař a architekt Jacopo Sansovino. Ten boha Bakcha zhotovil v roce 1511 pro katedrálu ve Florencii, kde stojí dodnes.

„Po třech stoletích mezi lety 1810 -1820 zhotovil podle Sansoviniho originálu nový model sochy rakouský sochař Martin Fischer. Ten prodal starohraběti Salmovi, který byl majitelem slévárny v Blansku. Proto litinová socha Bakcha z blanenských železáren slavila úspěch na pražské průmyslově výstavě v roce 1831.

(více si můžete přečíst na Blanenském Deníku)

Modely odvozené ze Sansoviniho originálu se zde odlévaly v 19. století. V katalozích blanenských železáren z roku 1913 byly nabízeny za cenu tři sta padesáti korun. Nejznámější Bakchus vydržel do dnešních dní na zámku v Blansku. Zřejmě zatím nikdo netuší, že v Hošťálkovech máme jeho dvojče," uzavřel Dalibor Zlomek.