VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem veřejnosti o zámek Hošťálkovy byl obrovský

Zámek Hošťálkovy se 27. prosince poprvé v historii otevřel veřejnosti. Organizátory prohlídek zaskočil obrovský zájem. Do Hošťálkov přijelo na 1100 návštěvníků.

29.12.2015
SDÍLEJ:

Zámek Hošťálkovy byl otevřen poprvé v historii. Přilákal přes tisíc návštěvníků, ale průvodci díky svému nasazení nával zvládli.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Celé Hošťálkovy včetně Vraclávku, Křížové a Purkartic mají sotva pět set obyvatel. Protože o víkendech do Hošťálkov prakticky žádné autobusy nejezdí, poslední neděli roku 2015 se střed obce kolem zámku zaplnil auty.

Přes tisíc výletníků toužilo známý zámek vidět také zevnitř a dozvědět se něco o jeho historii. Všichni průvodci byli vytíženi, ve špičce návštěvníci museli na nejbližší volnou prohlídku čekat téměř dvě hodiny.

Ale stálo to za to.

Vrstvy historie

V zámeckých komnatách se střídaly vrstvy z různých období naší historie. Některé zde zanechala éra feudalismu, jiné byly dokladem životního stylu rakousko-uherské a prvorepublikové aristokracie a ty nejmladší má na svědomí velkokapacitní ústav sociální péče v dobách socialismu.

Zatímco některé místnosti zdobily skvostné obrazy malíře Jana Jablonského a díla dalších významných umělců, jinde byly vykachlíkované umývárny pro mentálně postižené dámy, o které zde v letech 1962 až 2005 pečoval ústav.

Hošťálkovský zámek v posledních sto letech neprošel generální opravou, která by ho znehodnotila železobetonem, jako se to stalo mnoha srovnatelným památkám v našem regionu. Od roku 2006 patří zámek soukromému majiteli Janovi Ruszó z firmy Alki, který se v rámci svých možností snaží památku udržovat a zvelebovat.

Počítá s tím, že veřejnost bude mít příležitost k prohlídkám i v budoucnosti.

Nápor na průvodce

Mezi návštěvníky zámku nemohl chybět krnovský historik Dalibor Zlomek.

„Těšil jsem se do Hošťálkov jako malý kluk. Abych si to na zámku pořádně užil, zamluvil jsem si lístky na prohlídky ve 12, 13 i 14 hodin. Překvapilo mne ale množství lidí. Měl jsem připravenu spoustu otázek k historii, ale když jsem viděl utrápené průvodce, jak se snaží zvládnout nápor historie chtivých návštěvníků, tak jsem radši s dotazy rezignoval," popsal své dojmy z prohlídky Dalibor Zlomek, který na zámku našel malou senzaci: litinovou kopii slavné sochy antického boha vína.

.Bůh vína Bakchus

Před návštěvou zámku měl Dalibor Zlomek obavy, zda ještě existuje litinová socha antického boha Bakcha, která kdysi zdobila kašnu na nádvoří.

„K mému příjemnému překvapení se zrestaurovaná socha v plné kráse skví při vstupu do zámecké kaple. Představuje 155 kilogramů poctivé litiny, takže vzhledem k ceně železa by za ni mohl snaživý sběrač kovů utržit přes 300 korun," popsal Zlomek radostné setkání se sochou Bakcha (foto vlevo, autor Dalibor Zlomek), kterou až dosud považoval za jedinečný exemplář zhotovený pro tento zámek.

Nyní zjistil, že původním autorem sochy je světový mistr, italský sochař a architekt Jacopo Sansovino. Ten boha Bakcha zhotovil v roce 1511 pro katedrálu ve Florencii, kde stojí dodnes.

„Po třech stoletích mezi lety 1810 -1820 zhotovil podle Sansoviniho originálu nový model sochy rakouský sochař Martin Fischer. Ten prodal starohraběti Salmovi, který byl majitelem slévárny v Blansku. Proto litinová socha Bakcha z blanenských železáren slavila úspěch na pražské průmyslově výstavě v roce 1831.

(více si můžete přečíst na Blanenském Deníku)

Modely odvozené ze Sansoviniho originálu se zde odlévaly v 19. století. V katalozích blanenských železáren z roku 1913 byly nabízeny za cenu tři sta padesáti korun. Nejznámější Bakchus vydržel do dnešních dní na zámku v Blansku. Zřejmě zatím nikdo netuší, že v Hošťálkovech máme jeho dvojče," uzavřel Dalibor Zlomek.

Autor: František Kuba

29.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Albrechtice, Práce v riziku: hluk, prach, vibrace, Hlásit se na e - mail frantisek.hodny@cz.bosch.com nebo na telefon 554 694 509, Z : 9.1.2018. Pracoviště: Bosch termotechnika s.r.o. - provozovna krnov, Ve Vrbině, č.p. 588, 794 01 Krnov 1. Informace: František Hodný, +420 554 694 509.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 28 000 Kč

Zootechnici Zootechnik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Město Albrechtice, Nástup ihned, 5 let praxe, znalost práce na PC, znalost centrální evidence skotu+portál farmáře, ŘP sk.B , schopnost řídit kolektiv. Na základě Vašeho životopisu budete telefonicky pozvání na výběrové řízení., Stravenky, odměny dle dosažených výsledků, služební telefon., Hlásit se na e - mail : kureckova@zpmas.cz, Z : 17.5.2018. Pracoviště: Zemědělský podnik, a.s. město albrechtice, Zámecká, č.p. 83, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Jana Kurečková, +420 730 870 918.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referent odboru výstavby a životního prostředí. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno pod Pradědem, místo výkonu práce : Vrbno pod Pradědem, Požadavky: splnění povinnosti dle § 7 odst. 5 a předpokladů daných v § 4 zákona, č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, Požadavky na vzdělání: maturitní zkouška a ZOZ pro stavební řád a vyvlastnění nebo SŠ vzdělání s maturitou v oboru stavebním a 3 roky praxe v oboru stavebnictví, (další možnosti vzdělání: vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském programu v oboru stavebním, architektonickém nebo právním, nebo vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví a dva roky praxe v oboru stavebnictví), Předpokládaný nástup: září 2018 nebo dohodou, Další požadavky:, • praxe ve státní a veřejné správě, zkouška zvláštní odborné způsobilosti výhodou, • základní orientace v právních předpisech výhodou (zákon č.500/2004 Sb., správní řád), • odpovědnost, důslednost při dodržování právních předpisů, vysoké pracovní nasazení, • komunikační a organizační schopnosti, flexibilita, schopnost práce pod tlakem, rozhodnost, • schopnost pracovat v týmu, ochota dalšího vzdělávání, • velmi dobrá uživatelská práce na PC, • nekuřácké pracoviště, • řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, • 5 týdnů dovolené, 3 dny sick days, příspěvek na stravování a další benefity, Přihláška dle § 7 odst. 4 zákona 312/2002 Sb. musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení, titul uchazeče, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • číslo občanského průkazu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce se připojí tyto doklady:, • životopis s uvedením dosavadních zaměstnání a odborných znalostí a dovedností, • výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce – lze doložit při jednání výběrové komise, • čestné prohlášení, že proti uchazeči není v době konání konkurzního řízení vedeno žádné trestní řízení, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, Místo, adresa a způsob podání přihlášky:, • poštou nebo osobně na podatelně úřadu v zalepené obálce označené „Referent - VaŽP“, adresa MÚ Vrbno pod Pradědem, Nádražní 389, 793 26 Vrbno pod Pradědem, Termín doručení přihlášky: 29. 8. 2018 do 16:00 hodin, Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče a výběrové řízení kdykoli bez udání důvodů zrušit. Rozhodnutí výběrové komise bude uchazečům oznámeno písemně. Uchazeč nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly (§9 odst. 6 zák. č. 312/2002 sb.). Podáním přihlášky uchazeč souhlasí s tím, že zadavatel bude pro potřeby výběrového řízení nakládat s jeho osobními údaji., Z : 13.8.2018. Pracoviště: Město vrbno pod pradědem, Nádražní, č.p. 389, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Miroslav Adámek, +420 554 795 101.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Penny Bruntál, Krnovská 1926/5, Příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, spolehlivost, dochvilnost., Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice., Hlásit se na telefon 775 872 835 od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00, Z : 2.7.2018 A : 31.7.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště penny bruntál, Krnovská, č.p. 1926, 792 01 Bruntál 1. Informace: Iveta Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Vychutnej si léto s Deníkem 2018
14

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Třináctiletý puberťák boural auto, vykradl školu i obchod

Rýmařovští policisté jsou na ledasco zvyklí, ale aby měl nezletilý chlapec na svědomí ukradené a nabourané auto i sérii vloupaček, to už je silná káva.

Opilý sedmdesátník jezdil na kole a napadal příbuzné

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích byla v sobotu 11. srpna kolem poledne požádána o zákrok proti sedmdesátiletému muži, který se choval agresivně vůči svým příbuzným. Albrechtičtí policisté ihned vyrazili k domu, kde mělo dojít k ohlášenému přestupku proti občanskému soužití.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

V kraji se registruje více mužů než žen

Homosexuální páry mohou v České republice legálně stvrzovat svůj svazek od července 2006. V Moravskoslezském kraji této možnosti až do konce června letošního roku využilo 246 párů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT