Je pravda, že v některých oblastech zájem o služby knihoven klesá, ale progresivní knihovny si dokázaly zájem udržet. Problém s úbytkem klientů se krnovské knihovny netýká. Dnes, v době elektronických médií, zúročuje svou progresivitu.

„Internet nepovažujeme za konkurenci, naopak jej využíváme k urychlení naší práce, k usnadnění styku mezi námi a čtenáři, neocenitelným pomocníkem je při meziknihovní výpůjčce,“ zdůraznila pracovnice krnovské knihovny Božena Čepová.

V současné doběmá Městská knihovna v Krnově ve městě tři pracoviště, všechna jsou vybavena počítači a umožňují svým registrovaným uživatelům i široké veřejnosti přístup na internet. „Poplatek za použití internetu je spíš symbolický, naši čtenáři platí dvacet korun za hodinu, neregistrovaní uživatelé jej mají jen o něco dražší. Počítače jsou vytíženy po celý den, ale nestává se nám, že by zájemci stáli ve frontě. Jednotlivá oddělení knihovny jsou propojená, lze využít kterýkoliv volný počítač. Dokonce máme i WI-FI, takže mohou návštěvníci připojit i své notebooky,“ doplnila Božena Čepová.

Mimo surfování však knihovna využívá elektronické propojení se světem i k mnohem důležitějším činnostem. „Já pamatuji ještě doby, kdy se meziknihovní výpůjčka řešila tištěným formulářem, který obíhal knihovny v republice. Než se čtenář dozvěděl, zda mu potřebnou publikaci můžeme zajistit, trvalo i měsíc. Dnes jsme propojeni pomocí internetu, kde je kniha k sehnání víme okamžitě. Tuto naši službu oceňují hlavně studenti. Dalším dobrodiním internetu pro naši práci, a hlavně pro naše čtenáře, je možnost elektronické rezervace,“ pochlubila se Božena Čepová.

Na rozdíl od jiných, i větších měst nabízí krnovská knihovna tuto službu už několik let. V klidu se doma přes internet napojíte do její databáze knih, zjistíte, zda žádaný titul mají a je volný, zablokujete si jej a do knihovny už jdete na jistotu. Mezi uživateli knihovny je tato služba vítaná a vyhledávaná.

„Internet samozřejmě poskytuje mnoho informací a podstatně rychleji než tištěná kniha, ale myslím, že její neopakovatelné kouzlo nic nenahradí,“ uzavřel povídání ředitel progresivní krnovské knihovny Petr Cestr. A s jeho slovy souhlasí nejen kolegové, ale i čtenáři. Zkuste si s počítačem lehnout do postele a usnout s prstem založeným mezi stránkami voňavými tiskařskou černí.

Krnovská knihovna si své čtenáře umí udržet, oficiálně registrovaných jich má čtyři tisíce, skutečné číslo je však vyšší. Někdy jednu průkazku využívají celé rodiny. Depozitáře ukrývají devadesát čtyři tisíc svazků, měsíční návštěvnost se blíží k sedmi tisícům čtenářů.

Dita Voznicová