„Řekla bych, že teprve nyní jsou hypoteční úvěry v rozjezdu,“ řekla Deníku pracovnice bruntálské pobočky Československé obchodní banky (ČSOB) Jana Mlčuchová. Lidé si rádi vypůjčí v současné době nejen na rekonstrukce, ale i na výstavbu nových domků či jiných staveb.

„Velký zájem je ze stany mladších osob, které si budují vlastní bydlení. Starší zase berou hypotéky na rekonstrukce,“ potvrdila Jana Mlčuchová. Uchazeči o tento typ úvěru obvykle obcházejí všechny banky a zjišťují, kde jim nabídnou nejlepší podmínky. V každém peněžním ústavu si nechají vypočítat hypoteční úvěr takzvaně „na míru“. Z ČSOB získají v Bruntále mezi pěti až deseti úvěry měsíčně.

„Neschválení hypotéky je dá se říct výjimečné. To už musí mít klient nějaký záznam z dřívějších dob. Musí být hodně úvěrově předlužen. Ale i takové případy se čas od času stávají,“ konstatovala Jana Mlčuchová. V Bruntále probíhá výstavba rodinných domků pod Uhlířským vrchem. Vše už nyní probíhá v režii stavebníků. „Předpokládám, že hypotéku si vzala drtivá většina z nich. Pokud vím, normálně se staví,“ řekl jeden z mužů, který si rovněž na stavbu vzal u banky úvěr.

Další lokalitou určenou k zástavbě je ta za mlékárnou ve směru na Staré Město. Právě ve středu 14. května od 16 hodin probíhá jednání, které by mělo vyřešit nedostatek stavebních míst v Bruntále. „K tomuto záměru již existuje územní studie, která bude prezentována veřejnosti. Územní studie je vystavena k veřejnému nahlédnutí na Městském úřadě v Bruntále, odboru výstavby a územního plánování, Nádražní 20, budova A, páté patro, číslo dveří 506. Před návštěvou bude vhodná telefonická domluva s pracovníky odboru na telefonu 554 706 375,“ konstatoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Veřejné projednání územní studie, jehož součástí bude odborný výklad zpracovatele, se uskuteční rovněž v budově radnice, a to v zasedací místnosti číslo dveří 108 v přízemí budovy A. „Do patnácti dnů ode dne veřejného projednání, tedy do 29. května, může každý uplatnit své připomínky,“ doplnil Jiří Ondrášek.

A jak je to na bruntálské radnici se stavebními povoleními na výstavbu rodinných domů? Klesá počet žádostí o ně, či nikoliv? „Stavební úřad zatím snížení počtu podaných žádostí nezaznamenal. Naopak počet vydaných stavebních povolení či ohlášení se v období od ledna do dubna 2008 oproti stejnému období v roce 2007 zvýšil. Počet žádostí ve statistice nevedeme, pouze rozhodnutí, ohlášení a tak dále,“ doplnil mluvčí.