Zchátralý krnovský dům na Opavské ulici 21 v roce 2008 proslavilo zřícení stropu. Protože majitel se o dům nestaral, a chátrání pokračovalo, radní už zvažovali možnost vykoupit objekt do majetku města.

Dnes se zdá, že vše je na dobré cestě, protože po mnoha peripetiích se podařilo vypátrat nového vlastníka objektu na Opavské 21, kontaktovat ho a přimět, aby dům hrůzy minimálně uzamkl a zajistil aspoň minimální úklid a bezpečnost.

Zájem rozhýbala mrtvola ve sklepě

Po stížnostech občanů a hlavně potom, co byla ve sklepě tohoto domu letos v březnu nalezena mrtvola bezdomovce, začali krnovští radní této ruině znovu věnovat zvýšenou pozornost.

Vedení města dalo podnět na stavebnímu úřadu, aby se začal více zajímat o zanedbaný neobydlený dům, který se stal noclehárnou bezdomovců, rájem potkanů a nebezpečím pro chodce.

Nejdřív se zdálo, že vše uvízne na mrtvém bodě, protože stavebnímu úřadu se nepodařilo spojit s majitelem domu.

„Pozvali jsme vlastníka na kontrolní prohlídku objektu. Na poště si ale naši výzvu nepřevzal a na prohlídku nedorazil. Proto jsme nemohli vstoupit do objektu a nezbývalo nám, než vyhodnotit stav stavby jen zvenčí ," uvedla vedoucí krnovského odboru regionálního rozvoje Zdeňka Svobodová.

„Získali jsme při tom poznatky, že k narušení budovy ze stavebního hlediska nedochází. Okna, z nichž se na podzim sypalo sklo, už byla zabedněná. Technický stav objektu byl takový, že bezprostředně neohrožoval život, zdraví ani bezpečnost osob," dodala Zdeňka Svobodová s tím, že stavební úřad přesto dál musí usilovat o zlepšení stavu domu a opět se pokusí kontaktovat vlastníka a vyvíjet na něj tlak, aby se o svůj majetek začal starat.

„Dům stojí na velmi frekventované Opavské ulici a denně kolem něj projdou stovky lidí. Přestože bezprostředně žádná další havárie nehrozí, bylo otázkou času, kdy zanedbaná údržba způsobí další průšvih. Proto rada už začala zvažovat možnost, že město dům koupí zpět. Po špatných zkušenostech se nám zdálo, že to může být schůdnější řešení, než přinutit vlastníka, aby začal plnit své povinnosti," uvedla starostka Alena Krušinová.

Nový majitel se stará

Naštěstí se ukázalo, že vykoupení domu hrůzy nebude nutné.

Po medializaci problému se věci daly do pohybu a dnes už má dům nového vlastníka, který se na rozdíl od svého předchůdce začal o svůj majetek starat. Dnes jsou již pokroky patrné. Vše začalo tím, že se na dveřích neobydleného domu objevil bytelný zámek, aby odradil zloděje a bezdomovce, a pak začalo čištění objektu od hromad nejrůznějšího odpadu, které byly domovem potkanů. Pak se dostalo i na základní opravu střechy. „Záměrem současného majitele, který s námi komunikuje, je zde obnovit bytový dům. Jeho plán jsme přivítali a jsem rád, že se nám podařilo soustředěným tlakem na původní majitelku věci malinko rozhýbat. Snad vše dobře dopadne," řekl místostarosta Michal Brunclík.

Nezdařená privatizace

A jak se vlastně stalo, že se z obydleného domu v centu Krnova stala neobyvatelná ruina?

Dům na Opavské ulici 21 byl před deseti lety privatizován nestandardně. Obývaly ho sociálně slabé romské rodiny a kromě technických problémů se zde vršily i dluhy na nájemném. Nájemníci se nestarali o údržbu bytů a dluhy za inkaso rostly do extrémních částek.

Když Město Krnov oslovil romský podnikatel z Opavy, nabídl, že dům koupí za symbolickou cenu, opraví ho na vlastní náklady a protože romské komunitě rozumí, postará se, aby mu nájemníci platili. Dům už naléhavě potřeboval opravy a vzhledem k problematickým nájemníkům nebylo možné ho privatizovat standardně.

Vypadalo to na optimální řešení, jak se město současně zbaví ruiny i problematických nájemníků. Podnikatel velký bytový dům získal za 28 tisíc korun, což je cena pozemku. Sice dal objektu novou fasádu a opravil pár drobností, ale většinu svých slibů nesplnil.

Zřícený strop

Dlouho neřešené problémy se nájemníkům i majiteli vymkly z rukou v roce 2008, když se stropem propadla vana z prvního patra do přízemí.

Nájemníci ani majitel nijak neřešili ucpané odpady a nestarali se, co s objektem udělá voda, která namísto v kanalizaci končí na podlaze. Po havárii, kdy vana proletěla z koupelny do obýváku, se tři byty staly neobyvatelné. Postupně všechny původní nájemníky nahradili bezdomovci a potkani. Teprve až mrtvola nalezená ve sklepě obrátila pozornost města k této ruině a předznamenala obrat k lepšímu.