Někteří chodci hleděli na specialisty s obavami, že snad chtějí stromy vyřezat. Takoví byli ale od pravdy daleko, jelikož tu zahradnická firma prováděla šetrný a stromům prospěšný každoroční ořez.

„Ano, u nových výsadeb se po určité době provádí výchovný řez, díky kterému strom vytváří pravidelné kosterní větvení, postupně se zvyšuje koruna na podchodnou nebo podjezdnou výšku," vysvětlila z Městského úřadu v Bruntále referentka správy majetku, kultury a rozvoje města Lucie Wágnerová. Ořez podle jejích slov také prosvětluje korunu a odstraňuje růstové defekty.

„Je mnohem rozumnější pracovat s mladým stromem a předcházet dobrou péčí křížení větví, vrůstání, vzniku úzkého úhlu nasazení větví a dalším potížím než řešit tyto stavy u mohutných stromů," uvedla Lucie Wágnerová.

Dodala, že v letošním roce nebude tento výjev ojedinělý a rozsáhlá údržba nových výsadeb bude probíhat po celém městě.

„Ani v létě na nové výsadby nezapomínáme. Pokud přetrvává období bez srážek s vysokou denní teplotou, zajišťujeme zálivku a kropení ulic. Především se to týká náměstí Míru a Zámeckého náměstí, a to pro zlepšení mikroklimatu," dodala Wágnerová.

Pro upozornění čtenářů Bruntálského a Krnovského deníku, další ořez stromů proběhl u sochy svatého Jana Nepomuckého poblíž Černého potoka v Nádražní ulici. Tento zásah u lip je speciální, není vhodný pro každý strom a práce probíhají pod odborným dohledem.