Na místě zahrádek by mělo postupně vyrůst pět nebo šest rodinných domků. „Všichni vědí, že ve městě je nedostatek vhodných stavebních míst. Na této lokalitě jsou navíc veškeré potřebné inženýrské sítě. Zahrádkáři už o možnosti výstavby byli informováni, mají nájemní smlouvy na dobu určitou a město jim přidělí náhradní pozemky,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Zahrádkáři na podporu zachování zahrádkářské kolonie na ulici J. E. Purkyně dnes zahájili petiční akci. „Na této osadě se dnes vyžívá přes 200 lidí čtyř generací, utužují se zde rodinné vztahy, vychovávají děti. Je snad postavení rodinných domků pro 20 nebo 24 lidí důležitější, než prospěšná činnost těchto 200 zahrádkářů? Copak se nedá v Bruntále najít pro 5 domků místo jinde,“ uvádí v petici petiční výbor.

„Já jsem svou zahrádku zdědil po otci. Chodím sem vlastně odjakživa a teď co jsem v důchodu tady trávím velkou většinu svého volného času. Taky jsem se tady pěkně nadřel. Ona bez práce snad roste jenom tráva,“ podělil se o své zkušenosti pětašedesátiletý zahrádkář a důchodce Jaroslav Vávra.

Petici chtějí důchodci ukončit nejpozději do 20. srpna. Petiční archy pak předají na radnici. „Oni si páni na radnici asi neuvědomují, že nás, zahrádkářů, je ve městě s rodinnými příslušníky alespoň tři tisíce, a to už je nějaká síla. Jsem přesvědčený, že ty tři tisícovky podpisů určitě seženeme. Osadu chceme zachovat za každou cenu a hodláme k tomu využít všechny prostředky, které nám zákon umožňuje. Pokud nás na úřadě nevyslyší, jsme odhodlaní až k akcím občanské neposlušnosti,“ nastínil plán na záchranu zahrádkářské osady představitel bruntálských zahrádkářů Milan Jánošík.

Osada by se podle zahrádkářů dala zachránit tak, že by zastupitelé odsouhlasili změnu územního plánu a vyňali tuto parcelu z pozemků určených pro výstavbu rodinných domků.