Romantický zámek v Linhartovech otevřel poslední májovou sobotu návštěvníkům své brány a zahájil slavnostně letošní turistickou sezonu. Povel k vypuknutí zdejšího činorodého léta udala výstřelem z balkonu dvoučlenná zámecká garda, letos navíc doplněná postavou markytánky. Kroky prvních návštěvníků vedly na nádvoří, kde jim představily svou pohádku děti z albrechtické základní školy. Pak už program patřil výstavám a expozicím v zámeckých interiérech. „Začínáme trojvernisáží výtvarníka Tomáše Pačese, fotografů Jana Moučky a Tomáše Kalivody a také polských fotografek," představil první krátkodobé výstavy kastelán zámku Jaroslav Hrubý. Ty mohou hosté vidět následně asi měsíc, pak je vystřídá další trojice umělců. Novinky se objevily také v řadách dlouhodobých expozic. Přízemí zůstalo vyhrazeno oblíbené expozici zvířat Safari se smutně proslaveným okradeným nosorožcem.

O poschodí výš však už čekaly na návštěvníky aktuální novinky. Čerstvě přibyly panenky, kočárky a hračky, sirky a zápalky nebo repliky historického skla. Skleněné džbánky a poháry, které přímo vybízejí k představám o šlechtickém stolování, jsou navíc vzorkem budoucích změn v koncepci dalších ročníků Linhartovského kulturního léta.

„Rozhodli jsme se, že každý rok vyhradíme jednu místnost tvorbě šikovných lidí z regionu. Pan Němec, který nám zapůjčil repliky historického skla, je prvním ze série tvůrců, které představíme," vysvětluje Jaroslav Hrubý. Celá letošní sezona však patří především významnému výročí keramika Jana Kutálka. Čestné místo mezi exponáty pro tento rok zaujmou Líbezník, Lezeprcek a další postavičky z umělecké dílny slavného keramika. Výstava na zámku připomíná tři výročí z Kutálkova životopisu: pětadevadesát let od keramikova narození, čtvrtstoletí od jeho úmrtí a pět let, co se dílo Jana Kutálka stalo hlavní ozdobou tohoto zámku. Ke steskům svých kolegů z jiných historických sídel se Linharovští nepřidají ani letos. Zájem návštěvníků o jejich zámek neklesá. „První prohlídkový víkend byl v návštěvnosti skvělý a my věříme, že podobně tomu bude i po zbytek sezony," pochvaloval si už v pondělí kastelán.

Při své skromnosti však zapomněl dodat, že nic není zadarmo a vymýšlet a realizovat stále atraktivní podívanou chce nadšení a nikdy nezaplacený čas zámeckých pánů z Linhartov. (hus, voz)