Dospivovi žáci a přátelé nikdy nezapomenou na jeho smysl pro humor, když při narozeninových oslavách konstatoval, že 28. března se narodil Karel Dospiva, a ještě jeden významný pedagog jménem Jan Amos Komenský.

Už během Dospivova pohřbu začali Krnované spontánně podepisovat dopis městské radě s žádostí, aby zesnulému dirigentovi a zakladateli dechového orchestru byl udělen in memoriam titul Čestný občan města Krnova. Ke dnešnímu dni je pod touto iniciativou pět stovek podpisů.

„Nikdo z radních nemá problém takový návrh podpořit, protože je jasné, že Karel Dospiva ovlivnil krnovskou kulturu a společenský život takovým způsobem, že bychom pro to těžko našli srovnání. Blíží se navíc oslavy padesáti let od založení dechového orchestru v Krnově, takže už dávno jsme hledali způsob, jak ocenit zásluhy Karla Dospivy,“ uvedla krnovská starostka Alena Krušinová.

Problém ale starostka vidí v tom, že s titulem čestného občana města nemá nikdo ze současných radních zkušenost, protože se velmi dlouho neuděloval. „

Pokud si dobře vzpomínáme, poslední, kdo byl jmenován čestným občanem Krnova, byl generál Vinogradov. Ten za druhé světové války velel sovětským vojákům Rudé armády při osvobození Krnova. Měli bychom si nejdřív ujasnit co tento titul obnáší, a udělat rekapitulaci kolik čestných občanů Krnov vlastně má,“ uzavřela Alena Krušinová.