Je překvapivé, kolik mladých lidí obětovalo týden své dovolené nebo prázdnin, aby mohli pracovat v improvizovaných podmínkách jen za jídlo a ubytování ve vlastním spacáku. Dokonce starostka Krnova Renata Ranazanová a starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová měly na tomto dobrovolnickém táboře své potomky.

Organizátorem tábora je Hnutí Duha Jeseníky, kterému po zřícení střechy církev věnovala pelhřimovský kostel za symbolickou korunu. Protože obec Pelhřimovy po válce zanikla, nežijí v dalekém okolí kostela žádní lidé, kteří by ho mohli využívat k původnímu náboženskému účelu.

„Dobrovolnický tábor Blažené Osoblažsko pořádáme už sedmým rokem, ale letos poprvé jsme mohli využít výhod Schengenu a osobně poznat polské sousedy. Obec byla rozdělena neprostupnou hranicí na Pielgrzymow a Pelhřimovy řádově 250 let, což se samozřejmě podepsalo na rozvoji celého regionu. Shodou Pielgrzymow právě slavil 700 let od svého založení, takže jsme s polskými přáteli nejen společně slavili, ale také pracovali. Podíleli jsme se na čištění zchátralé kapličky a světce Jana Nepomuckého. Ty na českém břehu tvoří poslední zbytky zaniklých Pelhřimov,“ uvedl hlavní organizátor tábora Ivo Dokoupil z Hnutí Duha.

Účastníci tábora se setkali také s obyvateli Slezských Rudoltic, které jim poskytly možnost ubytování v bývalé škole. S místními hospodyňkami se setkali při kulinářské soutěži Rudoltický koláč a s ostatními například na koncertě známého písničkáře Oldřicha Janoty, který přijel z Prahy podpořit úsilí o záchranu kostela.

Na krajinářské práce spojené s údržbou zeleně poskytl Duze grant ministerstva životního prostředí. Protože ke sponzorům tábora patřil také odborník na zdravou výživu Robert Kautz, měli dobrovolníci celý týden zajištěno stravování v nejvyšší bio kvalitě .