Mezinárodní projekt Astro Pi Challenge je výzvou dětem po celé Evropě, aby se učily počítačovou řeč Python a s její pomocí naprogramovali svou vlastní zprávu do počítače Raspberry Pi, který je umístěn ve vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Touto formou děti pozdravily astronauty, změřily jim teplotu v modulu a poslaly jim obrázek symbolizující stát, ze kterého pocházejí.

Zdroj: Youtube

„V Základní škole Město Albrechtice se zapojily čtyři týmy žáků. Zpráva od všech týmů byla úspěšně přehrána ve vesmíru. Je to pro nás obrovská zkušenost, že i žáci základní školy mohou zanechat svou malou vědeckou stopu ve vesmíru,“ uvedla Michaela Kubiszová z albrechtické školy s tím, že příští rok by se chtěli posunout o úroveň výš a vytvořit experiment, který se bude na vesmírné stanici ISS reálně odehrávat ve stavu beztíže.

CERTIFIKÁT PODEPSANÝ ASTRONAUTEM

„Brzy obdržíte certifikáty, které potvrzují, že vaše práce byla opravdu ve vesmíru. Doufám, že toto je začátek vašeho dobrodružství jako vesmírných vědců,“ vzkázal účastníkům projektu kanadský kosmonaut David Saint-Jacques a při tom na videu z ISS levitoval v nulové gravitaci.

„Tento certifikát s podpisem astronauta Alexandra Gersta u nás obdrželi Rozálie Huplíková, Alexej Juřica, Markéta Kadlíková, Michaela Hrozová, Jan Kubisz, Tereza Kubiszová, Ludvík Remešek a Patrik Tomaštík,“ doplnila Michaela Kubiszová.

Letní kino v Krnově začalo filmem Ženy v běhu o překonávání překážek při maratonu. Diváci zase překonali drobný déšť.
OBRAZEM: Start letního kina v Krnově. Slušná návštěvnost a drobný déšť

Koncem června v kazašské stepi přistál návratový modul lodi Sojuz, v němž se Kanaďan David Saint-Jacques šťastně vrátil na Zemi z půlročního pobytu na ISS společně s americkou kolegyní a ruským kolegou. ORBITÁLNÍ KOMPLEX ISS

Vesmírná mise Davida Saint-Jacquesa na ISS začala v prosinci 2018. Do poslední chvíle nebylo zřejmé, zda k ISS opravdu poletí. Při předchozím startu totiž došlo ke kritické situaci, kdy pilotovaná loď s lidmi na palubě se musela od rakety nouzově odpoutat a přistát.

Po této nehodě v říjnu 2018 Rusko pozastavilo všechny pilotované lety k ISS. Dokonce už se spekulovalo, že pokud experti včas nenajdou příčinu havárie rakety, ISS by se mohla načas ocitnout bez posádky. Vyšetřovatelé naštěstí brzy odhalili vadné čidlo signalizující rozdělení prvního a druhého stupně rakety, což byla příčina havárie.

Dostihy ve Světlé Hoře. Ilustrační foto.
Světlá Hora bude o víkendu hostit dostihový svátek

Let Davida Saint-Jacquesa a jeho kolegů probíhal hladce. Po čtyřech obletech Země zakotvili u orbitálního komplexu ISS. V březnu byli svědky, jak se s ISS v automatickém režimu spojila kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX.

V křesle pro astronauty seděla jen figurína se senzory. Šlo o první testovací let, který ověřuje možnost soukromých a komerčních letů do vesmíru.