Úkol zněl jasně sestavit dopravní linku. Nic zvláštního, řeknete si. Jenže toto zadání dostali žáci a materiál, který měli k dispozici, tvořily součástky stavebnice Merkur. Celorepublikové kolo soutěže „T-Profi" v Praze mohlo začít.

Náš okres zde reprezentovali výherci krajského kola tým složený z žáků druhého ročníku Střední školy průmyslové Krnov, z žáků základní školy Město Albrechtice, jejich učitelů a zástupce partnerské firmy.

„Náročný úkol sestavit dopravní linku z několika součástí byl zkouškou týmové práce, odborných znalostí a motoriky. Tento ročník udělali pořadatelé soutěž složitější tím, že v době sestavování a konstruování stavebnice musely týmy plnit úkoly z oblasti bezpečnosti práce, první pomoci a psát odborný test, a to vše v časovém limitu 150 minut.

V úvodu nás přišel podpořit prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který vyzdvihl důležitost technického vzdělávání jak na základních, tak středních školách," přiblížil atmosféru soutěže pedagog Martin Jargaš. „Náš tým dokázal mezi 14 konkurenty z ostatních krajů obsadit úžasné šesté místo," dodal.

„Nemusíme se bát, že zlaté české ručičky zmizí, důležité ale je, aby se dospělí žákům a studentům věnovali a v rozvoji technických dovedností je podporovali," řekl při příležitosti krajského kola spoluorganizátor soutěže Květoslav Bašista.

Soutěž pořádala Hospodářská komora ČR a Střední podnikatelský stav. Cílem soutěže je zvýšit zájem o studium technických oborů u dětí základních a středních škol.

Gabriela Mathiasová