Pokusy, rozhovory s hosty, grafy a obrázky. V dokumentu, který natočili albrechtičtí deváťáci, se můžete dozvědět například to, že vlivem globálního oteplování se ledový příkrov za posledních čtyřicet let ztenčil o čtyřicet procent nebo že se při nárůstu teploty na Zemi o pět procent nevyhneme válkám o vodu.

Žáci ukazují, co je to skleníkový efekt dají nad mističku s vodou malé akvárko, jako skleník, a pak změří, o kolik se voda v misce ohřeje více, než když tam skleník není. Ve čtyřiceti minutách můžete načerpat informace, ale také si užít atmosféru albrechtické základky.

VLASTNÍ FILM

Natočení filmu předcházela pečlivá příprava. „Žáci v průběhu tří měsíců studovali problém klimatických změn očima chemiků, biologů, fyziků, zeměpisců, klimatologů, energetiků.

V hodinách angličtiny se překládaly materiály, které jsme obdrželi jako dar od klimatologa Josefa Pecha z Ústavu fyziky a atmosféry Akademie věd v Praze," popsala činnost žáků pedagožka Michaela Kubiszová, která žákům s prací na dokumentu pomáhala.

TEORIE I PRAXE

Vedení školy zajistilo, aby žáci měli informace přímo od odborníků. „Na konferenci fyziků Elixír do škol 2016, která se konala v Hradci Králové, jsem měla příležitost diskutovat o jaderné energetice a budoucnosti jaderných elektráren u nás i ve světě s šéfkou státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, Jiří Ptáček z brněnské konzultační společnosti EGÚ nám věnoval svou prezentaci na téma energetiky a distribuce elektřiny, Zdeněk Bochníček z Masarykovy univerzity vědecky vysvětlil příčinu zachytávání tepla molekulou CO2," upřesnila Michaela Kubiszová.

A co na to samotní tvůrci? Co jim práce na tvorbě dokumentu přinesla? „Bylo zajímavé dát dohromady pohled výzkumníků, ochránců přírody a obyvatel, kterých se již globální oteplování aktuálně týká. Velmi nás zaujala také problematika kácení deštných pralesů v Indonésii, proto jsme ji do svého dokumentu rovněž zařadili," shodli se mladí albrechtičtí reportéři.

VEŘEJNÉ PROMÍTÁNÍ

Tvůrci filmu uspořádali ve středu 12. října ve škole veřejné promítání doplněné o přednášku. „Součástí přednášky byla i ochutnávka a prodej fairtradeových dobrůtek. Naším cílem je o zjištěných faktech informovat co nejvíce lidí. Proto jsme velmi rádi, že se náš dokument bude v plné verzi promítat v místní regionální televizi," uzavřela Michaela Kubiszová.

Zdroj: Youtube

Na tvorbě dokumentu se podíleli: Jiří Mlčoušek kamera, střih, zvuk, Ondřej Huplík střih, Marta Střítecká, Anna Veselá, Ondřej Salvet reportéři, Laura Pavelková, Michal Šlor, Terezie Kubaláková, Vladimír Dlouhý aktéři. Žákům pomáhali učitelé Nela Akritidis Čtvrtníčková, Petr Valeček, Miroslava Tupá a Renata Doležalová.

Gabriela Mathiasová