Nepříjemné překvapení čekalo řidiče, kteří jsou zvyklí každé ráno vjíždět do úzkého prostoru před Základní školou Janáčkovo náměstí v Krnově. Žáci prvního stupně se totiž v návaznosti na aktivity svých starších spolužáků rozhodli udělat blokádu.

Vše se odehrálo ve středu 22. června mezi sedmou a osmou hodinou ráno. S nápadem na demonstraci přišli tři členové dolní komory dětského parlamentu, jež sdružuje třicet dětí od prvních do pátých tříd – Tadeáš Lang, Rostislav Liška a Tomáš Halíř.

Chlapci se částečně inspirovali čtvrteční stávkou odborů z minulého týdne, z větší části ale navázali na činnost žáků druhého stupně z horní komory parlamentu, kde už delší dobu probíhá snaha zabránit rodičům v nebezpečném parkování před školou.

„Vadí mi, že auta vjíždějí před školu, kde dělají nepořádek, ničí prostředí školy a kolikrát nás nenechají ani v klidu přejít cestu. Na blátě, co po nich zůstává navíc může někdo z nás uklouznout a zranit se,“ rozhořčila se žákyně prvního stupně Ivana Holubová. Malí demonstranti zablokovali dvě přístupové cesty, a sešlo se jich tady kolem sto padesáti. Pro účely blokády si vlastnoručně vyrobili transparenty s nápisy jako „Bezpečnost dětí“, „Nechceme auta před školou“ nebo „Děti mají nohy“.

„Někteří řidiči si ťukali na čelo a jeden z nich na nás dokonce křičel. Někdy jsem měl dokonce strach, že do nás vjedou. Byli ale i takoví, kteří nás pochopili a ukazovali palec nahoru,“ řekl Tomáš Halíř.

Budou stávkovat znovu

Děti jsou rozhodnuté v případě nutnosti blokádu opakovat. „Budeme stávkovat, dokud to prostě všichni rodiče nepochopí,“ podotkl odhodlaně Tadeáš Lang. Pokud by měla být další stávka, plánují žáci vytvoření letáčků, jež budou řidičům dávat za stěrače. Celkově se na ni chtějí lépe připravit a také přijít v mnohemvětším počtu.

Jsou jednoznačně přesvědčeni o tom, že nakonec uspějí. Vstříc jim tentokrát vyšel i odbor správy majetku města zastoupený Lenkou Andršovou. Ta se v úterý setkala s dětmi horní komory parlamentu a přislíbila jim spolupráci úřadu.

„Jsem tou schůzkou nadšená. Paní Andršová nám přednesla návrh na zafinancování dřevěných sloupků, které umístíme před školou a přislíbila také pomoc odborníka při jejich umisťování,“ prozradila předsedkyně horní komory, deváťačka Andrea Kubisová.

Nespokojení žáci chtějí po rodičích, kteří trvají na tom, že své potomky budou do školy vozit autem, aby je vysazovali na hlavní cestě, protože těch pár desítek metrů k budově hravě zvládnou i malí prvňáčci.

Obyvatelé okolních domů dětem fandí

S tím souhlasí i obyvatelé okolních rodinných domků. „Ty děti mají pravdu. Řidiči, kteří tudy projíždějí, ohrožují jejich bezpečí. Viděl jsem z okna, jak auto narazilo do jedné z holčiček. Rukama se chytila kapoty a klopýtla. Řidič to naštěstí v poslední chvíli ubrzdil a nic se jí nestalo. Potom ale ujel,“ kroutil hlavou starousedlík Milouš Plura.

„Navíc nám tady dělají nepořádek. Všude je bláto. Jak to uschne, tak se z toho práší a někteří dokonce vjíždějí na chodník. Ten byl asi před třemi lety spravený a podívejte se, jak teď vypadá. Samé uvolněné dlaždice. Měl jsem už i poškozený plot, když jedna řidička neopatrně otevřela dveře potom, co zastavila na chodníku před mým domem,“ zlobil se Plura.

Vedení školy za dětmi stojí a považuje veškeré jejich aktivity za úspěch. „Mluvil jsem se spoustou lidí a většina z nich naše žáky podporuje. Věřím, že se jim podaří dosáhnout rozumné domluvy a situace se zlepší,“ uzavřel ředitel Základní školy Janáčkovo náměstí Karel Handlíř.