Do školy se přijeli podívat také představitelé Prudniku a starosta Města Albrechtic Luděk Volek. Finance na projekt získaly školy z dotací evropské unie. Záměr obou vzdělávacích zařízení povede k rozšíření kvalit oboru kuchař číšník. Dále také pomůže odstranit dnes již pomyslnou státní hranici a bariéru mezi dvěma slovanskými národy.

„Když se Čech naučí dobře vařit českou a polskou kuchyni, jistě to nebude v pohraničí na škodu. Stejně tak naopak. Cílem projektu je prohloubení a posílení přeshraničních vazeb formou spolupráce žáků a pedagogů středních škol Euroregionu Praděd v oblasti gastroslužeb,“ řekla Lenka Metzlová, ředitelka albrechtické střední školy.

Projekt se skládá ze tří etap. První z nich tvoří jazyková příprava, kdy na žáky albrechtické školy čeká od března výuka polštiny. Ještě letos v květnu začne druhá etapa týdnem tradiční české a polské kuchyně, kdy se žáci a učitelé obou škol začnou na Střední škole zemědělství a služeb ve Městě Albrechticích učit vařit tradiční česká jídla. V měsíci září pak na Střední škole rolnické v Prudniku tradiční polská jídla. Třetí etapou by měly být výstupy projektu, které budou realizovány v podobě Malé kuchařky české a polské kuchyně.

Z projektu možná vznikne první česko-polská škola. „Žáci budou moci díky projektu poznat historii obou zemí. Osvojí si kulturní tradice a zvyklosti. Seznámí se s moderními trendy v oblasti hotelnictví a prohloubení odborných kompetencí potřebných pro uplatnění se na česko- polském trhu práce. Troufnu si říci, že tento projekt je dalším krokem na cestě k vytvoření příhraniční polsko- české školy, která bude připravovat kvalifikované a kompetentní pracovníky na otevřený euroregionální trh práce,“ dodala zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Andrea Černá.