Má tak dost vody k zalévání a navíc nádrže jsou osázeny rostlinami a kolem nich je vybudováno hezké arboretum.

Není nutné dělat při stavbě žádné terénní úpravy. Stačí je postavit blízko střechy, odkud bude voda stékat rýnou a svody do nádrže. K postavení stačí rybníčková fólie a něco, z čeho se udělají hráze, třeba čtyři klády.

„Když přijde průtrž mračen, tak voda odteče a nemáme nic. Pokud budou taková vedra jako letos, tak se vyhneme nedostatkům. Neubíráme žádnou spodní vodu, neubíráme nic z vodních zdrojů, pouze jsme zachránili vodu, která by odtekla do kanalizace. Můžeme s tím zalévat zahrádku, stromy a je to zadarmo," řekl Jiří Halouzka.

Dešťovou vodou vydrželi zalévat celý rok

Letní vedra a sucho trápilo letos každého zahrádkáře. Zalévat je třeba a čím větší zahrada, tím je třeba více vody. V Pradědově galerii v Jiříkově jsou desítky keřů, stromů, květin a rostlin, je zde malé arboretum Pradědova zahrádka. S jejich zaléváním neměl řezbář Jiří Halouzka žádný problém.

Vody měl dost, a přitom ji nečerpal ze studny ani nebral z vodovodu. Vystačil si se zásobami dešťové vody. A všem radí, ať si také vybudují sběrné vodní nádrže jako on.

„V galerii jich mám několik a mezi nimi mám i kořenovou čističku, tedy nádrž osázenou rostlinami. Na podzim budu dělat další dvě nádrže," řekl Jiří Halouzka. Do jedné nádrže zasadil letos na jaře lekníny, které nádherně rozkvetly, a návštěvníci obdivují bílé a červené květy.

„Ať si to každý udělá, je to ohromně jednoduché, rozebíratelné a každý si to může udělat sám," doporučuje Halouzka stavbu nádrží. V hobby marketu lze koupit rybníčková folie různých velikostí. Ta se rozprostře do vykopané jámy nebo do místa, kolem kterého se postaví hráze.

„Není nutné kopat do země, já mám všechny okraje nakopány. Vyvýšené břehy si člověk může udělat z hlíny, z cihel nebo jiného materiálu. Stačí čtyři klády a zbýt je kramlemi. Každý má doma nějaký materiál, na podzim to může klidně vypustit a rozebrat," radil Halouzka.

Pak zbývá jen od střechy zajistit trubkami přívod dešťové vody a tu si nachytat od jara do zásoby.

„Vodu chytám už od zimy, když začne tát sníh. Letos jsem měl vody dost, v některých místech mám hloubku vody metr sedmdesát. Na zalévání stačí nádrž bez rostlin, kdo chce okrasu a filtraci, stačí nasypat dvacet centimetrů štěrku a do toho zasadit bez hlíny vodní rostliny," doporučil Halouzka.