O bezpečnost plavců, turistů, jachtařů, rybářů a dalších návštěvníků Slezské Harty budou v létě opět dbát členové bruntálské Vodní záchranné služby. Na sezonu se velmi pečlivě připravovali už od loňského podzimu.

„Neustále se zdokonalujeme ve svých vědomostech a znalostech a zvyšujeme si kvalifikaci, abychom obstáli v každé situaci, která může nastat v sezoně na Slezské Hartě,“ řekl Milan Střelec, předseda pobočného spolku Vodní záchranné služby Bruntál – Slezská Harta.

Byly to především tréninky na bazénu v Bruntále. Na nich si záchranáři nejen tužili svou fyzickou kondici, ale nacvičovali i záchranu tonoucích a vše, co se záchranářstvím na vodě souvisí. Procvičovali, jak se k tonoucímu ve vodě přiblížit, jak jej dostat na hladinu, jakými způsoby ho lze přitáhnout ke břehu, jak jej z vody dostat na břeh nebo do člunu a jaké při tom používat záchranářské pomůcky. Nezbytnou součástí byla třeba i sebeobrana ve vodě.

„Tonoucí člověk se vás v zoufalství ve vodě chytne. Nechce vám ublížit, jen se bojí o život. A pokud si se situací neporadíte, můžete se utopit oba,“ vysvětloval záchranář Dan Šiška, který měl přípravu na starosti a spolu se svým pomocníkem ve vodě předvádí, co vše může nastat a jaké použít obranné chvaty, jak se uvolnit ze sevření a bránit se škrcení.

Několik hodin strávili bruntálští vodní záchranáři i v učebně při nácviku poskytování první pomoci pod dohledem zkušených profesionálů. Opakovali si úkony při resuscitaci, obvazování ran, jak rozeznat různé zdravotní problémy a jak postupovat při ošetření. A k nezbytným znalostem patří i vázání nejrůznějších uzlů, které se na lodích používají.

Pak přišly na řadu zkoušky a praktické i teoretické prověření znalostí záchranářů. Tři členové bruntálské Vodní záchranné služby absolvovali v červnu zkoušky spolu s náročným kurzem na vodní nádrži Orlík, dalších čtrnáct členů čekaly zkoušky přímo na Slezské Hartě na základně vodních záchranářů u soutoku Černého potoka a Moravice.

Poslední červnový víkend se návštěvníkům přehrady na břehu u Meziny naskytl pohled na dramatickou situaci. „Pomóóóc, topí se!“ vykřikne záchranář, ukáže směrem k muži na hladině a v záchranné vestě a přilbě skáče do vody. Skok to přitom musí být takový, aby se neponořil pod hladinu a aby stále viděl na topícího se muže. Po několika tempech je záchranář u něj a táhne jej k člunu. Naštěstí to nebyla reálná situace, ale jen jeden z řady úkolů při zkouškách.

Bruntálští vodní záchranáři slouží v létě na Slezské Hartě o každém víkendu, na celotýdenní nepřetržitou službu jim bohužel chybí finanční prostředky i dostatek lidí. Veškerou činnost dělají jako dobrovolníci ve svém volném čase. Poskytují také preventivní záchrannou službu po domluvě s organizátory jachtařských závodů, letních vodáckých táborů a dalších akcí na Slezské Hartě. Stále také nabírají nové členy, zájemci se mohou přihlásit na telefonu 602 738 749.