Jejich zkušenosti a znalosti prověří již dnes večer noční etapa závodu. V plnění úkolů budou poté pokračovat také v pátek. Záchranáři přitom při soutěži zdolávají úkoly, se kterými se mohou běžně setkávat i ve své praxi.

Soutěž, které se letos zúčastní 80 týmů z celého světa, se koná pojedenácté. "Během dnešní noci čeká na záchranáře úkol s tématikou hromadného neštěstí. V mezinárodní části je čeká zpočátku banální záležitost, která se však zkomplikuje kumulací pacientů," řekl ČTK mluvčí závodu Jiří Pavlík. Ode dneška budou záchranáři plnit také soutěžní úkol s názvem Rybář, pod kterým se skrývá resuscitace pacienta, u kterého náhle dojde k zástavě oběhu.

Týmy z celé Evropy a Japonska se znovu postaví na startovní čáru v sobotu brzy ráno, kdy je čeká denní etapa. "Posádky vyjedou do širokého okolí Zlatých Hor. Závod často zasahuje i do Jeseníku, na bruntálskou stranu či do Polska," doplnil mluvčí závodu. Posádky záchranných služeb z různých zemí s rozdílnými systémy organizace plní na trase odborné úkoly z oboru urgentní medicíny, se kterými se setkávají ve své denní záchranářské praxi. Pořadatelé přitom kladou důraz na opravdovost, a tak plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky. V terénu nechybějí ani zranění figuranti, kteří projdou pečlivou prací maskérů. "Maskování nám zajišťují odborníci z Českého červeného kříže z Chrudimi. Jsou to profíci, o které mají zájem i zahraniční produkce. Figuranty budou zastupovat dobrovolníci," dodal Jiří Pavlík.

Soutěž nenabízí podle zástupců klání pouze vzájemné porovnání znalostí zdravotníků, ale také další vzdělávání, možnost naučit se novým poznatkům z oboru, nácvik praktických dovedností a také celosvětovou výměnu zkušeností. Na Jesenicko během dneška dorazí kromě českých záchranářů také týmy ze Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Japonska, Rakouska, Nizozemska a Ukrajiny a nyní nově také z Dánska, Chorvatska, Belgie a Turecka. Vítěze budou znát pořadatelé v sobotu odpoledne.