Stovky lidí zhlédly v sobotu 9. června akci Zachraň si život, kterou na krnovském náměstí uspořádala Střední pedagogická a střední zdravotnická škola Krnov ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému. Hasiči, posádka Rychlé záchranné služby, policisté a budoucí zdravotní sestřičky představili svou práci a učili zájemce, jak se správně zachovat v krizových situacích.

Lidé mohli vidět ukázky vyprošťování osob z havarovaného vozidla za pomocí hydraulické techniky. „Tyto ukázky asi už všichni viděli mnohokrát. V sobotu si ale zájemci sami mohli potěžkat naše vybavení a vyzkoušet si jak se s ním manipuluje. Lidem jsme radili, jak postupovat při dopravní nehodě a to nejen z pohledu svědka nehody, ale také z pohledu přímého účastníka,“ řekl Pavel Jendřejek, velitel profesionálních hasičů z Krnova.

Ošetření zraněného a přípravu k jeho transportu předvedli profesionální záchranáři z krnovské Rychlé záchranné služby. Ti na náměstí předvedli také svůj sanitní vůz a jeho vybavení. O několik metrů dále učili studenti střední pedagogické a zdravotnické školy, jak správně provádět resuscitaci. Lidé měli velký zájem o cvičnou zkoušku poskytování umělého dýchání a masáže srdce. Instruktorky dohlížely na správnost provádění první pomoci na figurínách dospělého člověka, dítěte i kojence. Vedení školy považuje akci za úspěšnou.

„Jsem ráda, že se na akci Zachraň si život přišlo podívat tolik lidí. Zejména mladší ročníky projevily zájem naučit se základům první pomoci, což považují za důležité. Děkuji za spolupráci hasičům, záchranářům a policistům. Věřím, že i další podobné akce, které připravujeme zaujmou širokou veřejnost,“ uvedla Hana Košuličová, ředitelka Střední pedagogické a střední zdravotnické školy Krnov.