Letos hlídkovali na vodní nádrži od začátku června do září. O prázdninách drželi nepřetržitou službu nejen o víkendech, ale také během všedních dnů. Za dvanáct set hodin odsloužených bezplatně na březích i hladině přehrady záchranáři šestkrát pomáhali surfařům. Dvakrát museli ke břehu odtáhnout loďku. Dvakrát pátrali po potopených plavidlech.

„Surfaři i letos přeceňovali své síly. Rozloha přehrady mnohdy vizuálně klame a tito sportovci zjistí v půli vodní hladiny, že již nemají dostatek sil na to, dostat se zpět ke břehu,“ řekl Ladislav Šárka, předseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Krnov II.

Na záchranářském stanovišti v Leskovci bylo ošetřeno jednadvacet osob. „Většinou se jednalo o drobná povrchová zranění a píchnutí hmyzem. Je zvláštní, že větší polovina ošetřených byli cyklisti,“ pokračoval Ladislav Šárka.

Záchranáři samozřejmě nejen hlídkovali, ale stejně jako v minulých letech měli i několik ukázek pro děti. Na začátku sezony vzali na monitoring z motorového člunu mladé vodní záchranáře z druhé krnovské skupiny, kteří vyhráli mistrovství republiky. Účast na hlídkování na přehradě byla pro mladé záchranáře odměnou a zároveň výzvou do dalších let. Ukázky zhlédlo také přes dvě sta čtyřicet skautů, kteří při březích přehrady měli své tábořiště.

Zlomovou situací byl v letošním roce 5. srpen, kdy přišli o motor svého člunu a zloděj jejich záchranný prostředek také silně poškodil. Desetitisícové škody skupinu téměř ochromily. Záchrana byla tedy výrazně omezena, přičemž na březích nádrže za krásného počasí relaxovalo i několik tisíc lidí najednou.

„Samozřejmě, že tato sprosťárna nejvyššího ražení naši činnost výrazně ztížila. Přesto jsme hlídkovali dál. Dodnes situaci okolo ukradeného motoru řešíme. Vždyť právě po krádeži se uprostřed přehrady převrátily dvě veslice s malými skauty. Na pomoc dvanácti dětem vyjeli naštěstí pracovníci Povodí Odry. Za zajištění této akce jim děkuji,“ dodal Ladislav Šárka, který nechce zapomenout ani na své lidi: „Velké poděkovaní patří také kolegům záchranářům, kteří dokázali zajistit bezpečí mnoha osob,“ připomenul Šárka.