Obavy hlučínských vojáků, představitelů města, kraje i běžných obyvatel se naplnily. Vojáci v Hlučíně končí, a jediná vojenská posádka v kraji tak zůstává v Opavě. Snahy hlučínského starosty Davida Maňase (ODS) o záchranu 157. vojenského záchranného praporu tak bohužel nebyly vyslyšeny. Petici, kterou David Maňas na záchranu praporu zorganizoval a kterou podepsalo na dvaadvacet představitelů největších měst v kraji, vláda při rozhodování nebrala v potaz.

Vojáky, jejichž pomoc při nedávných záplavách, požárech či při jarní sněhové kalamitě si zástupci kraje nemůžou vynachválit, tak v Hlučíně napříště už nepotkáte. Od příštího roku totiž ve městě nebude vojenský útvar, ale pouze hasiči. „Byť mi uniká smysl transformace vojenského praporu na hasiče a jeho převedení pod ministerstvo vnitra je plné otazníků, věřím a očekávám, že bude převeden i s celým jeho rozpočtem a personálním obsazením,“ říká David Maňas.

Má zkušenosti s tím, že se nejedná o záležitost na půl roku ani na rok, a proto doufá, že ministerstvo vnitra vytvoří této složce stabilizované podmínky pro činnost. Vláda České republiky schválila v rámci transformace armády přechod záchranného praporu v Hlučíně pod ministerstvo vnitra a hasiče. Jak informoval náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, přejdou vojáci pod hasičský záchranný sbor se vším všudy, tedy i se zaměstnanci, technikou a majetkem.

Samotní představitelé Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje prý zatím o plánovaném převzetí vojáků nic nevědí. Vyjádření zástupců hlučínkého praporu se nám pro jejich pracovní vytížení nepodařilo získat.

Okolnosti, které předcházely zrušení základny, naleznete také zde:

Starostové na severu Moravy bojují za hlučínskou základnu

Petici podpořili také starostové z Krnovska