Letos se zde utkalo téměř osmdesát záchranářských týmů ze čtrnácti zemí a tří kontinentů. Záchranáři z Opavy, Krnova a Bruntálu na výsledkové listině zaujímají přední místa.

Účastníci museli splnit deset denních a dva noční úkoly z oblasti urgentní medicíny. Podstatou soutěže je, že musí postupovat jako na reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby ZZS.

Na všech stanovištích bylo nutno rychle a správně vyhodnotit situaci, zvolit odpovídající postup, vyšetřit a ošetřit zraněné, stanovit diagnózu, zahájit léčbu a správně nasměrovat pacienta do zdravotnického zařízení.

Rallye Rejvíz je soutěž záchranářů, která simuluje zásahy velmi realisticky. Při sobotním vyhlášení výsledků se radovaly z dobrého umístění i týmy z Bruntálu a Krnova.Zdroj: Deník / ZZS MSKRallye Rejvíz je soutěž záchranářů, která simuluje zásahy velmi realisticky. Při sobotním vyhlášení výsledků se radovaly z dobrého umístění i týmy z Bruntálu a Krnova.Autor: Deník / ZZS MSK

Zdravotníci letos museli zvládnout například krizovou situaci u rodiny po narození mrtvého dítěte, poradit si s pacienty, kterým krvácení bezprostředně ohrožuje život, nebo zvládnout psychicky nemocného muže, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho člena soutěžícího týmu.

Čekali je i pacienti otrávení oxidem uhelnatým nebo dva pacienti po zavalení zeminou. K náročným úkolům patřila i vážná dopravní nehoda se zraněním několika osob.

Ilustrační snímek.
Strážníci zachránili život díky instrukcím záchranářů

„Ze záchranářů Moravskoslezského kraje si nejlépe vedla posádka složená z opavských a frýdecko-místeckých záchranářů v obsazení Petr Theuer, Ladislav Šromota a Miroslav Valčák,“ informoval mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Vítězný tým vybojoval zlato v kategorii Rychlá záchranářská pomoc RZP, což je tým ve složení řidič a zdravotník, který si musí umět poradit bez lékaře.

V této kategorii byla konkurence více než dvou desítek týmů. V této kategorii se neztratil ani tým RZP z Bruntálu ve složení Václav Sedláček, Libor Sobek a Ladislav Jelínek, který skončil na šestém místě.

Na čtvrtém místě v kategorii Rychlá lékařská pomoc RLP free style se umístil tým z Krnova ve složení Iveta Nováková, Jana Nábělková, Daniel Šiška a Jaroslav Liška.

V silné konkurenci soutěže operátorů Zlaté sluchátko si výborně vedl opavský záchranář Petr Theuer, který získal čtvrté místo.

Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku.
Rok 2008: bylo rozhodnutí o přehradě kvalifikované?
Ilustrační foto
Lidé hledají zubaře... Většinou však marně