Posádky Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje řešily v roce 2010 celkem 97 185 událostí. Z tohoto počtu bylo přes devadesát šest tisíc na základě tísňové výzvy a ve více než tisíci případech šlo o plánované zásahy, například transporty vážně nemocných pacientů mezi zdravotnickými zařízeními.
Záchranáři přitom ošetřili celkem 91 041 pacientů. Záchranná služba tedy v kraji za den vyjížděla průměrně ke dvěma stům šedesáti šesti událostem. Operační střediska, kterých bylo do konce roku šest, přijala v našem kraji téměř čtyři sta tisíc hovorů.
Mimořádné zásahy v okrese Bruntál
Mimo běžné poskytnutí první pomoci se záchranáři z okresu Bruntál setkali v uplynulém roce s řadou specifických situací. Mezi nejvyhrocenější patřil bez pochyb zásah u granátového útoku v krnovském Prioru, kdy krnovská posádka musela zasahovat v nebezpečném prostředí bezprostředně po výbuchu nebezpečné výbušniny.
První pomoc jim zásadním způsobem stěžoval dým, který se po výbuchu v celém objektu zdržoval. Kvůli snížené viditelnosti a zakouřenému prostoru byl zásah mnohem nepříjemnější než obvykle. Na celé situaci hrál důležitou roli i fakt, že si v prvních minutách nebyl nikdo jistý, zda se v obchodním komplexu nenachází další výbušnina. Při zásahu bylo zraněno několik civilistů a vážnému zranění neunikli ani čtyři zasahující z řad policie.
Vyjíždělo se převážně k nemocným
Nejčastěji se přece jen však vyjíždělo k tělesným onemocněním. „Převážná většina výjezdů našich posádek je z důvodu náhle vzniklého nebo prudce zhoršeného tělesného onemocnění a těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje více než padesát sedm tisíc, tedy asi šedesát procent ze všech.
Ve tři sta případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, další více než tisícovce postižených již bohužel záchranáři nedokázali pomoci,“ řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Ve čtyřech tisících dvou stech případech byli záchranáři voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. Více než stovku pacientů s tímto postižením přitom posádky transportovaly na specializovaná iktová centra, která se na léčbu tohoto onemocnění specializují.
Vážné úrazy v okrese
Záchranáři často zasahovali i u pacientů, kteří utrpěli nějaký úraz při nehodě. V rámci Moravskoslezského kraje jich bylo ošetřeno celkem osmnáct tisíc.
„Přes tři sta zraněných však bylo ve vážném stavu; dalších třiasedmdesát osob z této kategorie musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 168 postižených. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky nebo záchranáři prohráli boj o jejich život v průběhu zásahu,“ řekl mluvčí Lukáš Humpl.
Na Krnovsku záchranáře zaměstnaly nejčastěji tak zvané linhartovské zatáčky. Na tomto nebezpečném úseku silnice druhé třídy v minulém roce havarovala řada řidiřů. V některých případech musel vzlétnout také vrtulník.
Ne vždy ale mají zranění to štěstí, že může zasáhnout letecká záchranná služba. Důkazem toho byla říjnová havárie v obci Úvalno. Zde došlo k těžké dopravní nehodě při niž byl zraněn sedmdesátiletý muž, který utrpěl středně těžká zranění a osmatřicetiletá žena, kterou z vozidla museli vyprostit hasiči. Zasahující lékaři zjistili, že je v bezvědomí, její stav byl vážný. Hustá mlha však znemožnila vzlétnutí vrtulníku a tak musela záchranná služba těžce zraněnou pacientku transportovat do Ostravy sanitou. Pacientka po převozu do fakultní nemocnice však svým zraněním podlehla.
Onemocnění psychiatrická a sebevraždy
Dalším typem zásahu bylo ošetření pacientů s psychickými obtížemi, kterých ošetřili 5307, tedy o zhruba čtyři sta padesát více, než v roce 2009. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi.
„V necelých osmi stech případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebepoškozování nebo se pokusili o sebevraždu. Bezprostředně ohroženo na životě přitom bylo asi deset procent z nich, desítku těchto pacientů záchranáři oživovali a devět desítek dalších, k nimž naše posádky přijely, si záměrně přivodilo smrt,“ dodal mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.