Posádky jsou v kraji rozmístěny na celkem dvaceti devíti výjezdových stanovištích, a to tak, aby záchranáři mohli přednemocniční neodkladnou péči poskytovat co nejefektivněji a nejrychleji. Právě kraj je zřizovatelem krajských záchranářů. Bruntálský územní odbor čítal zatím stanoviště Rychlé zdravotnické pomoci (RZP) v Bruntále, Rýmařově, Krnově a Městě Albrechticích.

Ročně vyjíždějí ke zhruba osmi tisícům událostí. „Rada kraje usnesením ze dne 6. října souhlasila s umístěním výjezdového stanoviště RZP na pozemku bývalé svépomocné dílny Automotoklubu Vrbno, kde by v průběhu roku 2011 měla být započata výstavba nového výjezdového stanoviště,“ řekla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Pro zřízení stanoviště právě na tomto místě rozhodla možnost přímého výjezdu na místní komunikaci bez jakéhokoliv omezení. „Neméně důležité je samostatné napojení na místní sítě a nižší provozní náklady na opravy a údržbu,“ uvedla Vlčková.

Jak dále sdělila, činnost výjezdové skupiny ve Vrbně pod Pradědem však bude zahájena od 1. ledna 2011. Do doby ukončení výstavby mají využívat záchranáři provizorní stanoviště v pronajatých prostorách lékárny MAGNUS. „Zřízení nového výjezdového stanoviště Rychlé zdravotnické pomoci je v souladu se snahou Moravskoslezského kraje optimalizovat a zlepšovat systém poskytování zdravotní péče občanům kraje,“ řekl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Myšlenku zřízení stanoviště ve Vrbně jednoznačně podporuje i kvůli specifickým, přírodním a terénním podmínkám zdejší oblasti. Zřízení výjezdového stanoviště navíc zčásti odlehčí provozu posádek lokalizovaných v Bruntále a Rýmařově, které dosud Vrbno a okolí Jeseníků mají ve svém rajonu.

Obyvatelé Vrbenska a turisté pohybující se v Jeseníkách se konečně dočkají. K 1. lednu pro ně zřídí výjezdové stanoviště záchranek ve Vrbně pod Pradědem.