Horská služba Jeseníky varuje návštěvníky mířící na horské túry před přeceňováním svých sila také je upozorňuje, že základem pohybu v náročném terénu je vhodná obuv a výstroj.

Mezi nejnáročnější stezky v Jeseníkách patří právě údolí Bílé Opavy, kde minulý týden záchranářský vrtulník letěl pro zraněného turistu, který po pádu uvízl ve špatně dostupné strži. Zde jsou záchranné mise z pohledu horské služby nejobtížnější.

JEN NOSÍTKA A VRTULNÍK

„Nelze se tam dostat s žádnou technikou, takže zraněné přepravujeme na nosítkách. Tyto akce se mohou protáhnout, protože ne vždy počasí umožní vzlet vrtulníku,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Čtyřicetiletého turistu, který utrpěl zlomeniny obou rukou, minulý čtvrtek posádka záchranářského vrtulníku transportovala v podvěsu. Výletník se zranil při podklouznutí.

„Na dřevěném žebříku mu při výstupu ujely nohy a následoval pád,“ popsal nehodu zasahující člen Horské služby Jeseníky Jiří Hejtmánek.

NA VODOPÁDY V SANDÁLECH?

Právě po vydatných deštích, kdy je údolí Bílé Opavy plné kaskád atraktivních svými nádhernými vodopády, horská služba návštěvníky důrazně varuje. Lávky, žebříky i kameny, po kterých se turisté v této lokalitě pohybují, totiž bývají obzvlášť kluzké.

„Lidé by měli být opatrní a především na výlety volit vhodnou obuv. Zkušení turisté to vědí, ale někteří lidé jsou schopni se do náročného terénu vydat třeba v sandálech. Tráví zde dovolenou a atraktivní místo si chtějí prohlédnout, i když běžně na túry nechodí,“ zmínil Michal Klimeš.

V posledních letech se v údolí Bílé Opavy zranila řada lidí včetně dětí. „Nemusí jít o vážné poranění, ale problém je, pokud se člověk nepostaví na nohy,“ dodal Michal Klimeš.

Jediným pomocníkem záchranářů v členitém terénu je takzvaný rakouský vozík, což jsou v podstatě lehká nosítka opatřená kolečkem.

PŘIBÝVÁ ÚRAZŮ NA KOLOBĚŽKÁCH

Úrazy se letos v Jeseníkách nevyhýbají pěším ani cyklistům, ale přibývá také zraněných koloběžkářů. Většinou k bolestivé újmě přicházejí v lokalitách, které nabízejí adrenalinové zážitky, jako jsou třeba střediska K3 Sport v Koutech nad Desnou nebo Dolní Morava.

V Koutech se například jedná o atraktivní patnáctikilometrový sjezd na koloběžce od horní nádrže Dlouhých Strání až na náměstí areálu. Letošní novinka se stala velmi populární, ale řada jezdců už se také potloukla.

„Často jde o lidi, kteří na koloběžku nasednou poprvé v životě. Stačí pak málo, třeba terénní nerovnost. Koloběžka má úplně jiné vlastnosti než kolo, je mnohem vratší. Ošetřovali jsme zlomeniny i otřesy mozku,“ konstatoval náčelník Klimeš.

Tragický úraz se v nynější letní sezoně na horách ještě nestal, ale v minulých letech bylo v Jeseníkách už několik úmrtí. Většinou se jednalo o náhlé srdeční příhody. Před dvěma lety zasáhl starší manželský pár sekundární výboj blesku, senioři přežili. Naposledy mladý turista v Jeseníkách po zásahu blesku zemřel v roce 2009.