Zastupitelstvo prodalo tento pozemek na křižovatce ulic Revoluční a ČSA do soukromých rukou ještě před výstavbou Hypernovy a Lidlu. Tehdy byla parcela v územním plánu vedena jako veřejná zeleň, takže nikoho nenapadlo, že zde jednou bude možné postavit další hypermarket. V roce 2006 ale zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, aby veřejnou zeleň mohla nahradit funkce podnikání, a letos v březnu schválilo změnu regulačního plánu, aby investor mohl začít s výstavbou obchodního centra.
Rozdíl mezi cenou pozemku s veřejnou zelení a cenou stavebního pozemku je ve stovkách procent, takže zastupitelstvo svým rozhodnutím mnohonásobně zvedlo hodnotu této soukromé parcely. „To, že právě politici rozhodují o těchto věcech, je dané stavebním zákonem. Pokud nerespektují odborná stanoviska, je to sice smutné, ale neporušují tím žádný zákon,“ vysvětlil zpracovatel územního plánu Jaroslav Haluza občanům, kteří přišli na veřejné projednávání změny regulačního plánu.
Ze zastupitelů byl nejvýraznějším odpůrcem nového obchodního centra Ladislav Sekanina, který má drobnou prodejnu přímo naproti přes ulici. „Jsem v této lokalitě denně, takže vidím, jak hrozná je tam dopravní situace i bez této prodejny. Neumím si představit, k čemu tato část Krnova potřebuje další prodejní plochu. Urbanista a architekt Jaroslav Haluza nedoporučuje záměr realizovat, ale bohužel slovo odborníka není mnoho platné. Má vůbec smysl mít městského urbanistu, když pak v zastupitelstvu jeho odborné názory bereme jako běžný příspěvek do diskuse a neakceptujeme je? Zpracovatel územního plánu je v takové pozici, že musí jen trpně přihlížet, jak rozhodujeme bez ohledu na jeho stanovisko,“ snažil se Sekanina marně přesvědčit své kolegy zastupitele, aby záměr obchodního centra nepodpořili.
Nejvýraznějším zastáncem dalšího obchodu mezi Hypernovou a Lidlem byl radní Libor Nowak. Kolegy zastupitele přesvědčil, aby schválili změnu regulačního plánu podáním zkreslených informací. „Rozhodneme pouze o změně regulačního plánu, neboli jen o tom, zda tam něco stavět chceme, nebo nechceme. Jak to chceme mít veliké a k čemu to bude sloužit, k tomu se bude hledat shoda až v další fázi, v územním a stavebním řízení. To, co nám majitel pozemku představil jako svůj záměr, není nijak závazné,“ jsou slova, kterými Libor Nowak v zastupitelstvu prosazoval změnu regulačního plánu.
Ve skutečnosti změna regulačního plánu plně nahrazuje územní rozhodnutí na konkrétní záměr, takže stavebník rovnou požádal o stavební povolení. Práce na staveništi začaly ještě dřív, než se znovu sešlo zastupitelstvo. V rozhodovacích procesech stavebního povolení už zastupitelé neměli žádnou zákonnou možnost ovlivnit prodejní sortiment, ani vzhled či velikost nové stavby.
Tato situace není nijak neobvyklá, protože téměř všechny krnovské hypermarkety zastupitelé schválili na základě nepřesných či nepravdivých informací. V případě Hypernovy dostali nepravdivou informaci, že půjde o polyfunkční dům s byty, stavbu Lidlu zastupitelé schválili na základě tvrzení, že půjde o prodejnu zahradní techniky skrytou ve dvorním traktu za bývalou zemědělskou školou, a projekt Kauflandu byl zase zastupitelům nepravdivě prezentován jako stavba doporučená k realizaci Národním památkovým ústavem.