„Objednavatel si přál ornitologické motivy, aby se mu hodily pro lesní chatu v okolí Biskupské kupy u Zlatých Hor,“ prozradil František Nedomlel. Biskupská kupa je známá rozhlednou, vysokou osmnáct metrů, která je jednoznačně nejstarší v Jeseníkách. Pochází od německých krajanů z roku 1898.

Má dláto jako hrábě

Bruntálský řezbář po návratu z nemocnice nejprve jednotlivé ptačí motivy rozkreslil na papír, poté představy přenesl v tužce na dřevo. Ve dřevě pro zábradlí zatím vyřezal jen hrubé obrysy reliéfu, nyní se intenzivně věnuje zábradlí podesty, tedy odpočívadla nad schodištěm.

„Právě připravuji druhou stranu reliéfu podesty, jednu už mám vyřezanou. Až ji celou dodělám, pustím se do samotného zábradlí schodiště,“ řekl František Nedomlel. Zábradlí podesty je co do plochy o něco vyšší, než zábradlí schodiště tak, jak to zpravidla v domech bývá. „Nejde ani tak o skutečné rozměry obou reliéfů, spíše jde o oboustranná díla, což znamená, že když skončím s jednou stranou, pouštím se teprve do tvorby té druhé,“ popisoval František Nedomlel.

Není totiž pro autora řezbáře vždy jednoduché, aby byly obě strany díla nakonec úplně stejné. Na to je řezbář z Bruntálu ale už dost zkušený, aby se nechal podobnými překážkami překvapit. Obě zábradlí jsou ze speciálně vybraného druhu smrku. Po estetické stránce je to sice překrásný materiál, ale špatně se do něj řeže.

Když do dřeva řezbář Nedomlel zajíždí dlátem, nastává občas také problém se světlejšími a tmavšími letokruhy. Světlejší dřevo je měkčí, tmavší naopak tvrdší, na což se musí při práci neustále pamatovat. „Když do takového materiálu člověk párkrát zajede, má dláto jako hrábě. Všechna dláta musím znovu brousit,“ ujistil Nedomlel.

Jak bruntálský řezbář dodal, je to sice nepříjemná záležitost, ale na světě je podle jeho slov tolik nepříjemných věcí, že jde vlastně o banalitu. Na výsledném díle je jeho optimismus i řezbářská zkušenost znát. Dobrou polovinu zábradlí podesty vyrobil Nedomlel do 31. ledna, přitom s prací začal teprve před čtrnácti dny.

Jak je vidět, ani v důchodu nemá řezbář v úmyslu odpočívat, i když by si to zasloužil. Pracovních plánů má pro letošek hned několik.