Zámek Dívčí Hrad s areálem o rozloze šest tisíc metrů čtverečných je veden jako kulturní památka. Protože do zámku před pár lety začalo masivně zatékat, památkáři by chtěli majitele donutit k výměně okapů a části krytiny. Stát ale památky určené k prodeji zásadně neopravuje a vítěz dražby za zámek nezaplatil.

NADĚJNÉ VYHLÍDKY

Opavské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) našlo zájemce o zámek až při pátém výběrovém řízení, když jeho vyvolávací cena klesla na 3,3 milionu. Vítěz dražby, který za zámek nabídl přes pět milionů, vyvolal v obci i u památkářů velká očekávání.

Firma SKY & Limited SE má totiž v dozorčí radě českou II. vicemiss 2008 a slavnou modelku Elisavet Charalambidu a v představenstvu Jindřicha Štercla, který jako jednatel společnosti První chráněná dílna pracoval s mnohamilionovými dotacemi určenými na zaměstnávání hendikepovaných.

Když se o První chráněnou dílnu začala zajímat policie kvůli údajně zmanipulovaným výběrovým řízením v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce, naděje na úspěšnou privatizaci zámku začala pohasínat. Ukázalo se, že vítěz dražby SKY & Limited SE není schopen dostát svým závazkům.

„Původní vítěz výběrového řízení nebyl dle svého vyjádření schopen dostát svým povinnostem tedy uhradit kupní cenu. Proto ÚZSVM od smlouvy odstoupil a státu propadla původním vítězem složená kauce,“ potvrdil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Vzhledem k tomu, že kauce představuje deset procent vyvolávací ceny, šlo v tomto případě o 330 tisíc korun. V dražbě skončilo jako druhé v pořadí občanské sdružení HIGHLANDER HERITAGE. To za zámek nabídlo necelých 4,9 milionu korun.

Radek Ležatka potvrdil, že o koupi zámku má stále zájem a už byla mezi oběma stranami podepsána smlouva. Tu ještě musí schválit ministerstvo kultury, protože se jedná o prodej významné památky.