„V každém větším městě se najde skupina obyvatel, kteří nechtějí pracovat, nemají trvalé bydliště, přespávají, kde se dá, a své problémy řeší únikem do bezstarostného stavu opilosti. Alkohol získávají malými krádežemi nebo za drobné, které vyžebrají před nákupními středisky. V horším případě za alkohol utratí i sociální dávky,“ konstatoval ředitel Městské policie v Bruntále Pavel Petr. Často jsou tito lidé i několikrát trestaní.

V Bruntále se podobná individua scházejí na několika místech. V létě si na ně stěžovali například obyvatelé Pionýrské ulice. Partičky podivných existencí si oblíbily lavičky na nově vybudovaném dětském hřišti. „Popíjejí tady krabicové víno, kouří, mluví sprostě, není to zrovna nejlepší příklad pro děti. Navíc, když tu sedí oni, nemáme si kam sednout my,“ líčila své zkušenosti Alena Š. Od října za popíjení na tomto dětském hřišti hrozí pokuta. Spadá totiž do jedné z lokalit, kde vyhláška pití alkoholu na veřejnosti zakazuje.

„Vybrané lokality byly konzultovány mezi městskou policií a odborem sociálních věcí Městského úřadu v Bruntále. Mezi veřejná prostranství se zákazem požívání alkoholu bylo po důkladném zvážení zařazeno celkem devatenáct míst,“ informoval mluvčí Městského úřadu v Bruntále Jiří Ondrášek. Jde o oblasti, kde se městská policie s těmito jevy nejčastěji setkává. Spadá sem okolí škol a školek, zařízení pro seniory a postižené lidi. Zákaz se vztahuje rovněž na okolí kulturních, společenských a sportovních zařízení. Veřejně pít se nesmí také v blízkosti supermarketů, kde opilci zákazníky často obtěžovali také žebráním. Omezení se vztahuje i na centrum města, městský park, nemocnici, okolí městského úřadu a kaple.

Problematičtí opilci by měli díky vyhlášce vymizet například i z Rýmařovské ulice, kde velmi rádi posedávali s láhví v ruce na zídce před večerkou nebo prodejnou Commerc, nebo postávali u stánku před Selikem nebo na Květné ulici. Vyhláška se nevztahuje na zahrádky a předzahrádky restaurací ve vytipovaných částech města, a to pouze během jejich provozní doby, konání kulturních, sportovních nebo společenských akcí a při oslavách Nového roku.

V Krnově a Rýmařově podobnou vyhlášku přijali už před několika měsíci a pochvalují si ji. „S obecně závaznou vyhláškou omezující požívání alkoholu na veřejnosti máme velmi dobrou zkušenost.Odté doby, co platí, se nám tento nežádoucí jev podařilo eliminovat asi na devadesát procent,“ sdělil vrchní strážník Městské policie Rýmařov Lumír Sedláček.

V Bruntále vyhláška platila už v minulosti. Zahrnovala ale celé území města. Ústavní soud ČR postrádal vyčlenění lokalit, kde bylo pití dovoleno, a proto ji muselo město zrušit.

Zuzana Pršalová