VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pokácení stromu s hnízdem bude postih

Šetření ukázalo, že firma kácející v Krnově stromy hnízdo hřivnáčů přehlédla.

11.6.2017
SDÍLEJ:

Dvě mláďata holuba hřivnáče přežila pokácení stromu se svým hnízdem. Jiří Heneš je vynesl i s hnízdem na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí. Pokud ne, zahynou žízní a hladem.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Deník sleduje snahy o záchranu mláďat holuba hřivnáče, která se vylíhla poblíž krnovského hřbitova na stromě určeném k pokácení.

Ochmýřená nelétající ptáčata přežila pád pokáceného stromu. Občan ze sousedství usiluje o jejich záchranu tím, že vynesl hnízdo s mláďaty na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí.

Deník požádal Městský úřad Krnov o vyjádření, zda kácení stromu s hnízdem bylo řádně povoleno a zda při tom nedošlo k nějakému pochybení. Ačkoliv laici často předpokládají, že stromy lze kácet pouze v období vegetačního klidu, není to pravda.

Zákon nijak neomezuje období kácení stromů, takže je lze kácet celoročně. Současně ale platí zákon, který zakazuje úmyslné poškozování nebo ničení ptačích hnízd a svévolné vyrušování ptáků během odchovu mláďat. V praxi to chodí tak, že orgány životního prostředí kácení sice povolí, ale současně žadatele poučí, jakým způsobem musí dbát na ochranu hnízdících ptáku. A to se stalo i v tomto případě.

„Firma, která kácení provádí, byla upozorněna na ochranu volně žijících ptáků podle zákona o ochraně přírody a krajiny a zároveň byla seznámena s podmínkou, aby před samotným kácením její pracovníci provedli vizuální kontrolu dřevin z hlediska případného zahnízdění ptáků.

V případě, že by při kontrole zjistila využívaná hnízda na dotčených dřevinách, měli požádat odbor životního prostředí o vyjádření, jak mají dále postupovat," popsala mluvčí krnovské radnice Dita Círová, jak bylo formulováno povolení pokácet lípy u hřbitova.

V tomto konkrétním případě bylo podmínkou povolení také to, že ke kácení dojde až těsně před realizací přeložky elektrického vedení. Kácení stromů v červnu tedy bylo v pořádku, problém nastal v tom, že firma předem neodhalila hnízdo hřivnáčů.

„Podle firmy vizuální kontrola stromů proběhla, ale došlo při tom k přehlédnutí. Orgán ochrany přírody, jímž je odbor životního prostředí Městského úřadu v Krnově, tedy zahájí řízení, jehož výsledkem zřejmě bude uložení sankce," uzavřela Círová s tím, že firma nedůslednou kontrolou kácených stromů a přehlédnutím hnízda s mláďaty hřivnáče zřejmě porušila zákon o ochraně přírody a krajiny.

Autor: František Kuba

11.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení