„Daruj plazmu, vyhraj LCD televizor“, hlásala od května do konce listopadu soutěž Transfúzní služby AGEL, která má odběrové místo v Bruntále. Odtud si televizi odnesla Renata Nová z Rýmařova (na snímku).

„Všech dárců si vážíme a jsme za ně rádi. Jako poděkování i motivaci pro ně jsme vyhlásili soutěž,“ uvedla Markéta Stržínková, referentka marketingu a PR Transfúzní služby.

Do soutěže se v letos zapojilo 112 dárců plazmy ze Šumperka a 109 z Bruntálu. Losování vítězů proběhlo 3. prosince. Šťastná výherkyně Renata Nová z Rýmařova má na svém kontě již 95 odběrů. Televizi vyhrál i Libor Vepřek ze Šumperka, který přišel darovat krevní plazmu již 112krát.

Význam darování plazmy bývá někdy neinformovanou veřejností podceňován. Krevní plazma obsahuje látky nezbytné pro zachování imunity a srážlivosti krve. Plazma je buď pacientům aplikována během transfúze, nebo se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky, takzvané krevní deriváty.

K odběru plazmy je nutné se předem objednat v Bruntále v centru v Nádražní ulici 29 na čísle 554 700 660. Darovat plazmu je možné po objednání od pondělí do čtvrtku.

Plazma se dárcům odebírá pomocí speciálního přístroje – separátoru. Dárci je odebráno 650 nebo 750 ml, dle jeho tělesné hmotnosti. Odběr trvá v průměru 40 minut. Plazma je oddělena od červených krvinek, které se pak i s ostatními složkami krve vrací zpět do dárcova krevního oběhu. Ztráta plazmy je kompenzována fyziologickým roztokem.

Plazma se pak po odběru musí rychle zmrazit. Uvolněna pro léčbu pacientů může být až po šestiměsíční karanténě a testech na žloutenku, HIV či syfilis. Doba použitelnosti je 36 měsíců od odběru.