Než totiž mohou tito nadaní hudebníci a zpěváci předstoupit před publikum, je třeba vše nejprve pořádně natrénovat. A opuštěný areál školy je na takovou zkoušku ideální. Školní chodby a učebny tak se souhlasem zdejšího ředitele Karla Knappa rozezněly občas více, občas méně vydařené tóny mladých hudebníků.

Desítky dětí dobrovolně po škole

Na setkání dorazilo téměř třicet dětí, které zde pilně trénovaly zbrusu novou skladbu, světoznámou kubánskou píseň Guantameru. Klubovna u tělocvičny jim byla téměř malá. Na společné zkoušce se nejdříve musely sboristky rozezpívat a hudebníci rozehrát.

„Nejprve bylo třeba látku převést do „zpívatelné" polohy pod vedením učitele Martina Kopečka. Potom naučit sboristky španělskou výslovnost a frázování a hlavně zaranžovat doprovodnou kapelu za pomoci Jiřího Šiffnera a Martina Kopečka. Naše snažení jsme si natočili na video," popsala Veronika Glötzerová.

Tento snímek ze zkoušky ještě ten večer zhlédli i účastníci soustředění, aby si uvědomili, na čem je potřeba ještě zapracovat. Odměnou za celé soustředění s výukou zpěvu a hry na hudební nástroje bylo závěrečné nocování na škole. A aby bylo ještě veseleji, volné chvíle si zde děti krátily řadou soutěží a čertovin.

Děti budou hrát a zpívat dětem

„Píseň Guantameru v našem podání můžete slyšet živě 1. června na Dni dětí ve Městě Albrechticích a dále 15. června na Mezinárodním festivalu v Dívčím Hradě. Na obou koncertech společně zahrajeme i naše tradiční hitovky Moonlight Shadow a Scarborough Fair. Pěvecký sbor zazpívá ještě individuálně dvě písničky od slovenské zpěvačky Kristíny a legendárních Beatles," dodala učitelka sborového zpěvu Veronika Glötzerová.

Ta neopomněla poděkovat všem účastníkům soustředění za hudební a pěvecké nasazení. A hlavně za nadšení, se kterým všichni přistupují k hudbě, protože jak už kdysi řekl Platón hudba a rytmus nacházejí cestu k nejskrytějším místům duše.

Anna Dohnalová