Petici na podporu vzniku Národního parku Jeseníky sepsala pětice nadšenců. Jsou přesvědčeni, že vyhlášení parku přispěje kochraně unikátní přírody nejvyšších moravskoslezských hor.

Spodporou široké veřejnosti chtějí dobrovolníci urychlit myšlenku, se kterou před rokem přišlo ministerstvo životního prostředí. Záměr však ustrnul na mrtvém bodě. „Zatím je to ve fázi odborné přípravy a kontaktů sobcemi,“ upřesnil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

„Dali jsme dohromady pětičlenný výbor a spustili petici, protože Jeseníky si vyhlášení za národní park zaslouží,“ uvedl za iniciátory petice Ondřej Bačík.
Jen pár dní od zveřejnění podpořily petici desítky lidí. Vznik parku podporuje řada umělců. „Petici podepsal Miroslav Donutil, Petr Vacek, stejně tak i herečkyKvěta Fialová aNaďa Konvalinková,“ prozradil Bačík.

Iniciativu vítá i šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar. „Jsem rád, že existují lidé, kteří podporují myšlenku národního parku. Centrální část Jeseníků je lokalitou, která si tento statut zaslouží,“ řekl Halfar.

Bačík: Vznikly zde unikátní ekosystémy

Podle Bačíka je mnoho důvodů pro vznik národního parku, který by měl zabírat nejcennější neobydlené partie Jeseníků. „Jsou unikátní svou přírodou, druhovou pestrostí. Místní přírodní hodnoty jsou výjimečné nejen v rámci České republiky, ale i v celoevropském kontextu. Jedná se zejména o mimořádně zachovalé a rozsáhlé horské smrčiny, na které navazují vrcholové části hor s unikátními ekosystémy alpínského bezlesí. Jesenická arkto-alpínská tundra v sobě kombinuje přírodu zdalekého severu a z oblastí Alp a Karpat a je druhově bohatší než příroda Krkonoš,“ přiblížil unikátnost Jeseníků Ondřej Bačík.

„Výjimečné je i to, že borovice kleč není v Jeseníkách původní a ve vrcholových partiích přirozeně chybí. Vznikly zde tedy ekosystémy, které nemají vEvropě obdoby. Pestrou jesenickou mozaiku doplňují pozůstatky doby ledové,“ doplnil Bačík.

Chtějí stálého strážce přírody

Vyhlášení Národního parku Jeseníky by celé lokalitě přineslo řadu výhod. „Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky se dlouhodobě potýká snedostatkem finančních prostředků. VJeseníkách teď není stálý strážce přírody, který by byl denně vterénu a hlídal, co se kde děje. To by prohlášení za národní park změnilo,“ vysvětlil Bačík.

Stím souhlasí i Jan Halfar. „Vyhlášení Národního parku Jeseníky by přineslo výhody v podobě kvalitnější péče a ochrany území, ale i nevýhody, jako je zvýšený počet turistů. Národní park je značka a určitě s sebou nese riziko růstu návštěvnosti,“ podotkl Halfar. Petice bude vnejbližších dnech dostupná na všech informačních centrech vJeseníkách, vknihovnách, ve školách. (dk)