Letos už podruhé se v Krnově stala sběrným místem základní praktická škola Slezské Diakonie na Hlubčické ulici.

„Během dvou týdnů od vyhlášení humanitární sbírky pro východ Ukrajiny k nám proudily denně od rána do večera i o víkendech zástupy dárců. Zapojili se také pracovníci městského úřadu Krnov v čele s paní starostkou," uvedla Barbora Klečková, která na krnovské speciální škole působí jako preventistka.

Pomoc Člověka v tísni
v číslech 
21 opravených uprchlických center
750 domů opraveno
55 000 potravinových balíčků rozdáno rodinám i jednotlivcům
26 436 poukázek na jídlo
4530 lidí dostalo finanční pomoc na nákup základních potřeb
1250 hygienických balíčků
10 000 lidí může využívat vodní pumpu
1200 lidí dostalo léky
150 lidí dostalo finanční pomoc
16 000 lidí ve Vuhledaru dostávalo po dobu dvou měsíců vodu
4 generátory pohánění vodní pumpy v Debalcevu
3 nemocnice dostaly zásoby léků

Celkem se v Krnově podařilo shromáždit na 14 kubíků nejrůznějšího materiálu. Většinou šlo o nové věci: přikrývky, spacáky, oblečení a vše, co se může hodit v bojových podmínkách.

„Hodně mě dojalo, kolik lidí na Krnovsku je ochotných pomáhat. Lidé nejsou lhostejní a to je prostě krásné," řekla Klečková a doplnila: „Část pomoci přišla také z Brna, z Opavska a dalších míst, kde mají kolegové rodinu a známé a kde vznikala menší sběrná místa, odkud se potom sváželo do Krnova."

„Shromáždit a naložit materiální pomoc na kamiony je jen první část našeho úkolu. Nás teď čeká nejen cesta do dva tisíce kilometrů vzdáleného Slavjansku, ale také jednání s celníky a úředníky, kteří nás většinou dost potrápí svými byrokratickými předpisy," doplnil Ivo Dokoupil z Radimi, který bude jako spolupracovník Člověka v tísni konvoj provázet až na místo určení.

Doněcko i Luhansk, obě strany fronty

Konvoj Člověka v tísni veze na východ Ukrajiny mouku, střešní krytinu, fólii, lehátka, spací pytle, hygienické prostředky, nádobí, lékárničky i oblečení. Českou pomoc bude desetitisícům strádajících lidí distribuovat ukrajinský tým spolupracovníků Člověka v tísni.

Pomoc zamíří do vesnic a měst v Doněcké a Luhanské oblasti na obou stranách bojové fronty.

„Přes 72 tun mouky pomůže tisícům lidí, kterým rozdělujeme potravinové balíčky. Střešní krytina zase pokryje desítky střech poničených boji. Fólie je teď na východní Ukrajině velmi žádaným zbožím, protože lidé s ní provizorně zakrývají vysklená okna. Montážní pěna pomůže při opravách domů," vypočítal koordinátor ukrajinských programů Člověka v tísni Vladislav Vik.

Lidé často žijí celé týdny v krytech a bunkrech z dob studené války. Z válečných oblastí utekli narychlo jen se základními věcmi. První konvoj s krytinou a oblečením vypravil Člověk v tísni už na začátku ledna.

„Dvě třetiny pomoci z prvního konvoje už jsou rozdané. Oblečení si lidé v mrazivém počasí velmi cenili a s opravami střech začneme naplno opět zjara," vysvětlil Vladislav Vik.