Pět let po této slavnosti se Česko i Polsko staly součástí Schengenského prostoru. Celnice ve Vysoké Bartultovicích už byla k ničemu. Lidé i zboží začali proudit přes hranice bez omezení a bez kontrol.

Krnov přechod podporoval

Před zahájením výstavby jednoho z nejvýznamnějších přechodů na české i polské straně zazněla řada argumentů proti předimenzované celnici a proti navedení mezistátní tranzitní dopravy na Krnovsko. Místní varovali, že kamiony budou do Vysoké přijíždět po silnici první třídy  I/57 přes úzkokolejku s nechráněným železničním přejezdem.

Nebo že těžká tranzitní doprava způsobí v Krnově, Městě Albrechticích i v Třemešné řadu problémů. Tehdejší politické vedení Krnova investici ale podporovalo. Krnovští zastupitelé věřili, že funguje přímá úměra: čím více kamionů, tím více pracovních příležitostí. V kamionové dopravě také viděli šanci jak prosadit výstavbu obchvatu Krnova.

Co na to premiéři Zeman a Miller?

"Termín našeho vstupu do EU je zatím neurčitý a do té doby nemůžeme jen pasivně čekat se založenýma rukama. Přechod přinese okamžité řešení dopravní situace, zefektivní propustnost hranice a v dohledné době přispěje ke snížení nezaměstnanosti. Proto má investice do přechodu své opodstatnění," argumentoval tehdy ve Vysoké předseda polské vlády Leszek Miller.

"Česká i polská strana neinvestovaly jen do přechodu, ale i do zprůchodnění přístupových komunikací. Opravené cesty se odrazí na ekonomickém rozvoji, ať už jsme členy Evropské unie a Schengenského prostoru nebo ne. Dobré komunikace budeme potřebovat vždy," hájil investice do hraničního přechodu ve Vysoké český premiér Miloš Zeman.

close Nepotřebná celnice na hraničním přechodu Vysoká Bartultovice se změnila na hernu Games Club Royal. info Zdroj: Deník/František Kuba zoom_in Nepotřebná celnice na hraničním přechodu Vysoká Bartultovice se změnila na hernu Games Club Royal.

Z celnice se stala herna

Při slavnostním stříhání pásky zkolabovala zvuková aparatura zrovna v okamžiku, když nastal čas přehrát polskou hymnu. Premiér Miloš Zeman prohlásil, že organizátory slavnosti, kterým haprovala technika, i tlumočníky, kteří zaváhali s překladem jeho projevu, by rád viděl v evidenci úřadu práce. Nezapomněl zpochybnit inteligenci přítomných novinářů. Pak nasedl do vrtulníku a víckrát se už ve Vysoké neukázal.

Nepotřebnou celnici stát daroval obci Vysoká. V roce 2009 se celnice postavená z veřejných financí změnila na hernu Games club Royal. Gambleři, kteří ve Vysoké prohráli výplatu, se v podniku s honosným názvem Royal cítili opravdu královsky. Zvlášť když byl tento objekt postaven z peněz daňových poplatníků a veřejnosti ho do užívání osobně předal Miloš Zeman.