Recese patří k studentskému životu. A že nezáleží na tom, jak jsou studenti staří, to potvrzuje aktivní skupina studentů-seniorů z Univerzity třetího věku (U3V) z Bruntálu. Pro nápad nejdou daleko a nemají strach nezvyklé nápady i uskutečnit. Plánují si netradiční zážitky a vskutku originální akce.

Vlakem do Ruska

Prvotní myšlenka, jak originálně strávit víkend uprostřed listopadu, vznikla z nevinného přání podívat se do Ruska, nejlépe vlakem po Transsibiřské magistrále Moskva - Petrohrad - Vladivostok. Překážka byla jediná, tahle akce by byla přece jen pro české důchodce časově náročná a finančně hodně nákladná.

Kde leží nejbližší Petrohrad

„A není někde v Čechách Petrohrad?" otázala se jedna členka a koukla se do mapy. Našla Petrohrad v Čechách mezi Prahou a Plzní. Maličká obec, kde toho moc není, jen psychiatrická léčebna, kaple, pár kopců a rybník. Ani vlak tam nestaví.

„To nás, studenty-důchodce přece neodradí. Vždyť se učíme, jak máme být aktivní, abychom si uchovali tělesnou i duševní svěžest. To, že do Petrohradu nejezdí vlak a spojení je tam příšerné, nevadí. Tuto překážku zvládneme. Překonávání překážek k našemu životu patří," konstatovala jedna z aktivních členek Růžena Urbanová.

Do této maličké obce vyrazí nadšenci z Bruntálu vlakem, někde přesednou, a když už to nepůjde, přejdou na autobus. Bude to jako po magistrále, ale opačným směrem, ne na východ, nýbrž na západ. A nabídl se také vhodný termín: 7. listopad - VŘSR, tedy kdysi tak oslavovaná i proklínaná Velká říjnová socialistická revoluce.

„Ohlásíme se na úřadě jako skupina studentů seniorů U3V s názvem Proměna a pojmeme to jako recesi k oslavě VŘSR," rozhodli se bruntálští studenti.

Tak vznikl plán. „Do Petrohradu přijdeme od severu lesní stezkou, v rukou lampióny, abychom naplnili tradici. Spiklenecky nám půjdou vstříc místní gardy (starostka se svými lidmi), a společně se v předvečer posilníme opečenými špekáčky u pověstné rotundy. Sedmý listopad bude opět rozhodující," prozradila program Růžena Urbanová.

Oslava Velké říjnové revoluce se dřív konala pravidelně 7. listopadu. Probíhala za tmy, osvětlena lampiony, které nesli promrzlí a zmodralí pionýři. Účast žáků základních škol byla povinná. Po slavnostních proslovech vždy následoval závěrečný ohňostroj.

I nezbytnou ikonu bolševické revoluce křižník Auroru si nadšenci obstarali. Maketu vyrobil šikovný konstruktér až z Opavy. Petrohradem sice neprotéká řeka, ale je tam rybník, to bude stačit.

Zimní palác? „Tím může být historický zámeček, ve kterém je dnes psychiatrická léčebna. Jak příhodné pro náš bláznivý nápad. Přijedeme a dobudeme Petrohrad. Ti se budou divit. U rybníka (když nemají řeku Něvu, co naděláme) jim předvedeme vzpomínkové pásmo recitaci, tanec, zpěv, výstřel z Aurory, vojenské uniformy, které jsme vykoupili v prodejně Army v Opavě," řekla Růžena Urbanová.

Za na první pohled ztřeštěným nápadem je ještě jeden cíl. Poznat odlehlý kout naší vlasti, seznámit se s tamními lidmi, podívat se do léčebny psychicky nemocných, dozvědět se jak se tam baví důchodci.

„Navážeme kontakty, rozvineme spolupráci, vždyť ještě plánujeme sportovní olympijské hry seniorů a v pozadí toho ještě obohatíme svá poznání, budeme se těšit, (v našem věku velice vzácné). Vymýšlení, být v akci a radovat se je rovněž důležité. To už známe z předešlých činností, kdy se smějeme a bereme život s našimi bolavými koleny vesele," uvedla mluvčí bruntálských studentů seniorů Růžena Urbanová.

Na akci nebude chybět Lenin s Trockým, kteří přečtou dekrety přítomnému lidu, všichni si na místě zatančí, zazpívají, Aurora vystřelí z děla. S pochodovou písní „Pochod rudých námořníků" obsadí Zimní palác psychiatrickou léčebnu, kde už na revolucionáře budou čekat s obědem.

Při oficiální návštěvě na radnici si převezmou z rukou starostky klíč od Petrohradu, který hrdě dobyli. Na oslavu míru v odpoledních hodinách zapojí bruntálští místní obyvatele, členy nejrůznějších spolků, hasiče, zahrádkáře do soutěží a her.

„O vánočních svátcích budeme vnoučatům vyprávět příběh o dobytí Petrohradu a jiné skvělé pohádky, které budou z naší vlastní dílny. Tak se bavíme my. A jak se bavíte vy?" vybídla k aktivitě Růžena Urbanová.