Čekaly je disciplíny jak na vrcholcích hor, tak v údolích zapadaných hlubokým sněhem. Vojáci musí myslet nejen na soutěž, ale také na rozložení sil ve čtyřdenním závodu, doplňování energie a týmovou spolupráci.

Letošní program začal přímo pod Pradědem nedělním nástupem a zapálením ohně mistrovství na Ovčárně.

„Krásné, ale klimaticky drsné prostředí zimních Jeseníků dokonale prověří vaši fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Mohou zvítězit jen ti nejlépe připravení, ale uznání a obdiv patří vám všem, kteří soutěž dokončíte,“ řekl více než padesáti účastníkům 25. ročníku Winter Survival generálmajor Jaromír Zůna. 

Tříčlenné vojenské týmy s těžkými batohy čekal zrychlený přesun od Ovčárny přes kopce Temná a Kopřivná, Malou Morávku, kolem Karlovy Studánky do skiareálu ve Vrbně pod Pradědem. Tam už na ně v místní myslivecké střelnici čekaly pistole Phantom a útočné pušky Bren. Po střelbách v masce následovala disciplína „rozdělávání ohně“. První mrazivou noc po vysilujícím pětadvacetikilometrovém přesunu prožili vojáci v lesích u Vrbna.

Ilustrační foto.
Okres Bruntál se vylidňuje, lidé se stěhují jinam a také vymírají

Po více než deseti letech se na start Winter Survival postavily také dvě ženy. „Těsně před závodem onemocněl člen našeho týmu a kolegové mě oslovili, zda bych ho nahradila. Byla to pro mě velká výzva, kterou jsem ráda přijala,“ řekla geografka poručice Tereza Vacková, loňská absolventka Univerzity obrany.

Jeseníky hostily mezinárodní Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2019.Zdroj: Winter Survival

Následující den vojáky čekal náročný třicetikilometrový okruh zimními Jeseníky. Zdolávali rokle, řeky i kopce. Prubířskými kameny byla skalní stěna a přírodní trial. „Vylézt skalní stěnu se mi v časovém limitu nepovedlo. Skála byla namrzlá a hodně to klouzalo,“ posteskl si četař Zdeněk Šroler ze  14. pluku logistické podpory Pardubice.

Za hřbitovem v Ludvíkově čekala vojáky dráha s překážkami z klád a špalků, plížení pod nataženými lany i přenášení břemen.

Příští den následovaly na Rýmařovsku horolezecké disciplíny na skalách Rabštejna. Následoval přesun družstev přes Skřítek, Ztracené skály, Jelení hřbet, Velký Máj a Petrovy kameny k Ovčárně. Právě tam včera proběhlo slavnostní ukončení Winter Survival 2019. Následoval společenský večer Karlově Studánce v Domě Libuše.

Kůrovcovou kalamitu čekají lesníci ještě horší než loni. Pozitivním signálem je aspoň zimní nadílka sněhu a deště, která doplnila v lesní půdě deficit vláhy.
Lesy České republiky očekávají letos nárůst kůrovcové těžby