Už po osmnácté se Jeseníky staly dějištěm mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2012, který pořádá Generální štáb Armády ČR a Univerzita obrany v Brně. A není to závod sám pro sebe, jen pro soutěžení. V tomto případě opravdu platí – těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Soutěžící se musí potýkat s tím, co je může potkat při plnění bojových úkolů v zimním neznámém terénu. Řadu překážek připravili pořadatelé, o zbytek se postarala sama příroda. „Náročnost byla kvůli extrémnímu počasí znásobena, disciplíny byly obtížné, vojáci se museli pohybovat ve vysokém sněhu. Asi po pěti letech jsme zařadili disciplínu ledopád, měli jsme i novou – balancér –, to je zcela nový sport,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Při tomto úkolu šel v patnáctimetrové výšce uprostřed jeden voják po kládě, další šel vedle něj vpravo a vlevo po popruzích. Všichni byli spojeni lany, když spadl jeden, strhl ostatní. Samozřejmě byli všichni jištěni. Až na konec došel málokdo. „Když je člověk vyčerpaný a jde na tuto disciplínu, tak je to hodně obtížné, člověk musí být soustředěný,“ podotkl Pavel Pazdera.

Ale takové to bylo během celého závodu. Vojáci po několika kilometrech vyčerpávajícího přesunu ve sněhu museli ještě zmobilizovat síly pro soutěžní disciplínu a vylézt třeba na skálu, s mačkami a cepínem zdolat ledopád či na dráze bojovníka ukázat bojové umění. Urazili na sto kilometrů, dvakrát přespali pod širým nebem při teplotách okolo dvaceti stupňů pod nulou. Přitom na nocování si nikdo z vojáků nestěžoval.

„Noc byla příjemná, ještě jsme si dokonce rozepínali spacáky, jak nám bylo teplo. Vyhrabali jsme si díru ve sněhu a v pytli a ve spacáku jsme přespali,“ popsal první noc Jakub Pacina z prvního soutěžního týmu Univerzity obrany Brno. Ani na druhou noc si vojáci nestěžovali. „Jak jsme přečkali noc a zimu? Stačil armádní spacák a pár kliků na zahřátí před ulehnutím,“ konstatoval Karel Balcar z dalšího soutěžního týmu.

Jeho hlídka musela vzdát kvůli zdravotním problémům jednoho člena, ale závod dokončila mimo soutěž. Spolu se svým kolegou Radkem Smejkalem absolvovali zdárně závod jen ve dvou. Navzdory náročnosti a drsným mrazivým podmínkám přečkali závod všichni soutěžící bez vážnější újmy. Objevily se jen drobné úrazy či malé omrzliny.

Nejvážnější zdravotní potíže v této soutěži jsou puchýře a rozedřené paty. Ostatně i vítězové – kapitán Michal Pech a nadpraporčík Milan Menzel – dorazili s rozedřenými patami. Letošní ročník vyhrálo družstvo Základny munice Týniště nad Orlicí před týmem vojenské policie z Prahy a družstvem 73. tankového praporu Přáslavice.