Druhou letošní akci chystají členové janovického Western Arts Clubu (EAC) a má se jednat znovu o víkendový kurz trikového lasování. Kurz povede mistr České republiky v trikovém lasování Roman Stejskal. Návštěva westernové školy stojí za to, ať se to týká škol, divadel, určena je všem, kteří se zajímají o americký divoký západ.

Lasař, jezdec a sedlář

Podobný kurz se v janovickém westernovém areálu konal také před pár týdny. Tentokrát šlo o kurz trikového lasování pod vedením profesionálního lasaře Josefa Pelce, který více než deset let působí jako člen mezinárodního teamu westmanů ve westernovém městě Pullman City v Bavorsku.

„Kurz proběhl ve velmi příjemné a milé atmosféře westernové školy v Janovicích za účasti členů WAC, kteří se nyní připravují na nová vystoupení a soutěže. Josef Pelc předvedl svoji výtečnou formu a zcela jistě motivoval svým uměním všechny přítomné," řekl Ladislav Šín, předseda sdružení Western Arts Club.

Pelc se stal po ukončení kurzu novým arbitrem WAC, tedy platným členem a garantem kvality janovického klubu.

Josef Pelc je v Evropě velmi uznávaným westernovým umělcem. Je nejen výtečným lasařem, ale také westernovým jezdcem, sedlářem a hlavně mnohaletým kamarádem, který činnost janovického WAC podporuje. Přislíbil svoji účast a show na letošní srpnové Velké ceně Indiana.

Indiana v Rýmařově

Velká cena Indiana se konala dlouhá léta v Rýmařově, nyní se přestěhovala do westernového areálu v Janovicích u Rýmařova. Dnes, kdy mají vybudované potřebné zázemí ve westernové škole, která je umístěna v janovickém lomu, mohou organizátoři dál v aktivitách pokračovat.

„Navazujeme tak jako samostatný evropský klub na řadu let zavedenou tradici pořádání westernových soutěží u nás v Rýmařově i na dalších místech České republiky," potvrdil Ladislav Šín.

Práce samozřejmě nekončí. Zušlechťování celého prostoru bude probíhat ještě několik let, ale daří se mnohem lépe vytvářet novou členskou základnu, a to především ze současné mladé generace. „Jen tak můžeme v Rýmařově udržet tradici, která je v Česku i Evropě ojedinělá," vyzdvihnul Šín.

Co se týká Velké ceny Indiana, letos připravuje se svými spolupracovníky jubilejní desátý ročník. Od začátku letních prázdnin bude na místě fungovat také stanový autokemp.