„Je naší povinností si Alfonse Kavalce nejen připomínat, ale především si uvědomovat jeho čin a jeho význam pro nás všechny. Pomohl a zaplatil za to cenu nejvyšší," připomenul starosta Bruntálu Petr Rys hrdinství Alfonse Kavalce.

Za druhé světové války se účastnil protifašistického odboje. Pomáhal rodinám zatčených českých vlastenců. Osudnou se mu stala pomoc uprchlému válečnému zajatci Srbu Dobroslavu Lupuljevovi. Jeho činnost byla odhalena, 2. dubna 1942 jej zatýká německá státní policie, je odsouzen k trestu smrti a pak popraven.

Pamětní desku v Bruntále slavnostně odhalily praneteře Afonse Kavalce Dagmar Juřenová a Marta Pindurová spolu s náměstkyní ministra financí Alenou Schillerovou za účasti představitelů města Bruntálu, vedení Generálního ředitelství cel a Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj, vedení Generálního finančního ředitelství a dalších institucí.

Alfons Kavalec byl zaměstnancem tehdejšího československého ministerstva financí a v Bruntále pracoval od počátku 30. let minulého století jako přednosta důchodkového úřadu. Po zabrání Sudet nacistickým Německem se i s rodinou přestěhoval do Hranic.

Bruntál na svého významného občana pamatoval, už v roce 1946 byla jeho jménem pojmenovaná ulice. Druhé připomínky se mu dostalo teď.

Že je Bruntál při vzpomínání na své významné osobnosti a události skoupý, připomenul ve svém projevu předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák. „Víme, že tato krajina ztratila po roce 1945 svou paměť postupným odsunem původního obyvatelstva. Současně s tím došlo k odstraňování pamětních desek věnovaných místním slavným i k bourání pomníků a památníků.

Jedinou novou pamětní deskou bylo poděkování osvoboditelům z roku 1945 na budově městského úřadu," připomenul Pavel Rapušák.

Ani po roce 1990 se nic moc nezměnilo, s výjimkou pamětní desky k dvoustému výročí narození zpěvačky Theresie Kronesové. „Až po 75 letech, to je v roce 2013, jsme si připomněli pamětní deskou v budově současného městského úřadu události z roku 1938, kdy bylo třeba bránit budovu okresního úřadu před německými bojůvkami a zároveň jsme si připomněli význam přítomnosti 34. pěšího pluku střelce Jana Čapka v tomto období v Bruntále," řekl Pavel Rapušák.

O dva roky později přibyla v budově Základní školy v Okružní ulici pamětní deska Janu Kubišovi, který v roce 1938 sloužil v Bruntále a v roce 1942 spolu s Jozefem Gabčíkem provedl atentát na Reinharda Heydricha.

Pavel Rapušák přečetl i báseň, kterou k této události napsala Jana Hančilová.

Ladislav Olejníček, Dalibor Otáhal