„Přejímající organizací byla navržena Nemocnice Třinec, na kterou by měl přejít všechen majetek, práva a závazky slučovaných příspěvkových organizací, včetně těch, které vyplývají z pracovněprávních vztahů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Nemocnice by se měly sloučit do jedné příspěvkové organizace, která bude sídlit v Ostravě, k 1. červenci. Vedení kraje předpokládá, že sloučením nemocnic se zefektivní jejich hospodaření. „Z návrhů souhrnných finančních plánů nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem vyplynulo, že za letošní rok očekávají dohromady ztrátu téměř 116,8 milionu korun,“ upřesnila Vlčková.

Sloučení se týká frýdecko-místecké, havířovské a novojičínské nemocnice, Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Slezské nemocnice v Opavě a Nemocnice Třinec. Moravskoslezský kraj zřizuje ještě Bíloveckou nemocnici, ta ale funguje jako akciová společnost.

Kolem slučování nemocnic se rozvířila bouřlivá diskuse. Nově například v Opavě vznikla petice za zachování samostatné Slezské nemocnice.
Představitelé kraje nyní také hledají tým, jenž by novou příspěvkovou organizaci vedl. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) potvrdil, že vedení kraje oslovilo několik osobností, které by mohly v řídicím týmu být.

„Zatím není nic rozhodnuto ani dojednáno. Jednáme. Potřebujeme sestavit tým, který by během jednoho roku krajské nemocnice stabilizoval. Problematiku musíme řešit v kontextu zdravotnictví celého regionu. Proto budu 22. dubna o tom všem mluvit s ministrem zdravotnictví Hegrem,“ řekl Palas. Potvrdil, že jedním z oslovených je i ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček.